U skladu s Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak, prihodi koji ne podliježu oporezivanju su naknade troškova službenog putovanja i naknade za rad na terenu, naknade ostalih troškova zaposlenicima i novčane pomoći zaposlenicima
Ovih dana aktualna je tema naknade toplog obroka u Federaciji BiH, odnosno zbog isplate veće minimalne plaće neki od poslodavaca odlučili su se na ukidanje ove neoporezive naknade, zbog čega je dio radnika ostao na istim primanjima.
Unatoč rastu plaće, kućni proračun im se nije mijenjao niti platežna moć povećala. Međutim, naknada za topli obrok nije jedina neoporeziva, postoji još niz isplata kojima poslodavci u Federaciji BiH, ako žele i imaju sredstava, mogu financijskim beneficijama unaprijediti uvjete rada svojih zaposlenika te ih motivirati, a da pri tome ne moraju izdvajati dodatna sredstva za namete.
Prava zaposlenika
U skladu s Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dohodak prihodi koji ne ulaze u dohodak od nesamostalne djelatnosti i koji ne podliježu oporezivanju su naknade troškova službenog putovanja i naknade za rad na terenu, naknade ostalih troškova zaposlenicima i novčane pomoći zaposlenicima. Prema navedenom propisu, naknade troškova službenog putovanja obuhvaćaju neoporezivi iznos naknade za smještaj, prehranu, prijevozne i druge troškove utvrđene Uredbom o naknadama troškova za službena putovanja koja vrijedi za proračunske korisnike, kao i za druge porezne obveznike.
Ove naknade smatraju se neoporezivim prihodom poreznog obveznika ako su isplaćene fizičkoj osobi koja kod isplatitelja ima status zaposlenika i ako su utvrđene po kriterijima i isplaćene pod uvjetima, na način i najviše do iznosa propisanih u skladu s Uredbom o naknadama troškova za službena putovanja. Naknada za rad na terenu (terenski dodatak) isplaćuje se zaposleniku pod uvjetom da se rad obavlja izvan mjesta zaposlenja i da traje dulje od 30 dana neprekidno u iznosima od: 20% od iznosa propisane dnevnice ako je na terenu poslodavac osigurao smještaj i prehranu; do 70% iznosa propisane dnevnice ako je na terenu osigurana samo prehrana; do visine propisane dnevnice ako je na terenu zaposleniku osiguran samo smještaj. Naknade ostalih troškova zaposlenicima uključuju troškove naknade za prijevoz, naknadu za prehranu tijekom rada, naknadu za smještaj i troškove odvojenog života, regres i otpremninu. U skladu s navedenim pravilnikom naknada troškova prijevoza na posao i s posla priznaje se u visini iznosa cijene karte gradskog, prigradskog ili međugradskog prijevoza, a u slučaju korištenja vlastitog automobila, suglasno internim aktima, u visini od 15% od cijene jedne litre benzina po prijeđenom kilometru na odobrenoj relaciji od mjesta stanovanja do mjesta rada, a najviše do iznosa cijene jedne i pol mjesečne karte u javnom prometu na odobrenoj relaciji.
Naknada za prehranu tijekom rada (topli obrok) priznaje se u visini do 1% od prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji, prema posljednjim objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku. Regres za godišnji odmor priznaje se u visini do 50% od prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji u posljednja tri mjeseca prije isplate. Neoporeziva je i isplata novčane pomoći zaposlenicima. Riječ je o jednokratnoj novčanoj pomoći u visini triju prosječnih plaća zaposlenika isplaćenih u prethodna tri mjeseca ili u visini triju prosječnih neto plaća u Federaciji prema posljednjem statističkom podatku ako je to povoljnije za zaposlenika na ime: teške invalidnosti zaposlenika (najmanje 60% invaliditeta), teške bolesti zaposlenika ili članova njegove uže obitelji te kirurških intervencija na zaposleniku izvršenih iz zdravstvenih razloga i po preporuci liječnika. Novčane pomoći zaposlenicima uključuju i naknade troškova pokopa u slučaju smrti zaposlenika ili člana njegove uže obitelji, kao i smrti umirovljenog zaposlenika, u visini stvarnih troškova pokopa, a najviše četiriju prosječnih mjesečnih plaća isplaćenih u Federaciji za prethodna četiri mjeseca prije donošenja rješenja o isplati naknade.
Darovi, stvari…
– Novčane pomoći zaposlenicima uključuju i naknade troškova liječenja teško oboljelog zaposlenika i člana njegove uže obitelji u visini stvarnih troškova prema dokumentaciji – navodi se u ovom pravilniku.
Darovi u novcu, stvarima ili pravima u povodu državnih praznika ili vjerskih blagdana i/ili jubileja tvrtke koje poslodavci daju zaposlenicima ne podliježu obračunavanju i plaćanju poreza na dohodak ako njihova ukupna vrijednost na godišnjoj razini nije veća od vrijednosti koja je jednaka iznosu 30% prosječne mjesečne plaće koju objavljuje Federalni zavod za statistiku za mjesec kada se daje dar.