Nakon zime, mnogi u svojim dvorištima primjećuju oštećenja na travnjaku – pojavljuju se rijetki, izgaženi ili potpuno goli dijelovi bez trave. Niske temperature, mraz, obilne oborine i nagomilani snijeg mogu oslabiti travnjak, ostavljajući ga neujednačenim i podložnim korovu.
Ako želite brzo i lako ozeleniti dvorište, hidrosjetva (hidroseeding) može biti rješenje. Sve više se koristi u urbanom zelenilu, zaštiti erodiranih područja, infrastrukturnim projektima i rekultivaciji degradiranih zemljišta. Njena efikasnost, brzina primjene i odlični rezultati čine je sve popularnijom u modernom pejzažnom inženjerstvu i poljoprivredi.
Kako funkcionira hidrosjetva?
Ova metoda podrazumijeva nanošenje posebne smjese koja sadrži sjeme, vodu, malč, gnojivo i dodatke koji se miješaju u specijalnim hidrosijačicama i ravnomjerno raspršuju na tlo. Time pomažu biljkama da brže proklijaju i učvrste se u tlu.

Prvo se teren priprema uklanjanjem korova, kamenja i izravnavanjem tla. Zatim se priprema i nanosi smjesa. Nakon toga, sve što vam preostaje je redovno zalijevanje i nadgledanje klijanja kako bi se osigurala uspješna vegetacija.
Ova metoda ima brojne prednosti u odnosu na klasičnu sjetvu. Prije svega, trava se sije ravnomjerno, pa nema praznih mjesta, a zahvaljujući malču, sjeme ostaje na svom mjestu i ne ispiru ga kiša i vjetar. S obzriom na to da je obogaćeno hranjivim tvarima, brže niče i formira gustu, zdravu travnatu površinu. Osim toga, hidrosjetva je povoljnija od postavljanja busena i može se koristiti čak i na nepristupačnim terenima poput strmih padina.
Gdje se može primijeniti?
Odlična je za dvorišta, parkove, sportske terene i bilo koje zelene površine koje želite brzo i ravnomjerno ozeleniti. Također se koristi za stabilizaciju tla na nasipima i zaštitu od erozije, ali i za obnovu područja pogođenih požarima ili građevinskim radovima.
Hidrosjetva je praktično, efikasno i ekološki prihvatljivo rješenje za sve koji žele lijep travnjak bez mnogo truda.
Izvor: agroklub