Neum, mala općina na krajnjem jugu Hercegovine u kojoj živi oko 4000 stanovnika, jedan je od onih sretnih primorskih gradova s najvećim brojem sunčanih dana u godini. Omiljeno je odredište za ljetovanje gostima iz BiH, a sve češće ga, zbog nešto nižih cijena, odabiru i turisti iz Hrvatske. Zaljev u kojem leži zaštićen je poluotocima Pelješac i Klek, pa je more oko Neuma prilično mirno, a njegove plaže, smještene duboko u zavjetrini, osobito su popularne među obiteljima s malom djecom. Ako se pitate što vidjeti u Neumu i vrijedi li posjetiti ovaj gradić, odgovore donosimo u nastavku!

ŠETNICA UZ MORE DUGA JE SKORO PET KILOMETARA I POVEZUJE ČITAV GRAD

Jednom kad doznate što sve vidjeti u Neumu, otkrit ćete da ovaj grad ipak nudi puno više od samog mora, obale i povoljnog shoppinga. Svakako se isplati posjetiti njegovo slikovito zaleđe, bogato nasadima maslina i vinograda, koji će posebno oduševiti ljubitelje agroturizma. Osim u Dubrovnik i Makarsku, iz grada se možete zaputiti i na izlet u Mostar ili Međugorje. Blizu mu je i Park prirode te ornitološki rezervat Hutovo blato, najveće stanište ptica u ovom dijelu Europe, kao i veličanstvena pećina Vjetrenica, koja se prvi put spominje još prije 2000 godina, a nedavno je uvrštena i na UNESCO-ov popis svjetske baštine.

NEKOĆ JE BIO POZNAT PO IMENU NEUENSE, A BIO JE I DIO MLETAČKE REPUBLIKE

Još od drevnih vremena čitavo područje Neuma bilo je poznato kao značajno raskrižje mnogih puteva koji su vodili od obale prema unutrašnjosti. Prvi spomen samog grada datira iz davne 533. godine, kad se zapravo zvao Neuense. Sve do 1718. Neum je bio dio patricijske Dubrovačke Republike, nakon čega je predan Turcima, tj. Osmanlijama, da bi 1878. pripao Austro-Ugarskoj Monarhiji, u čijem je sastavu ostao sve do kraja Prvog Svjetskog rata.

O bogatoj povijesti Neuma svjedoče ostaci Hutovske tvrđave, poznate i pod nazivom Hutovski grad ili Hadžibegov grad, po posljednjem gospodaru, Hadžibegu Rizvanbegoviću, koji je poginuo u sukobu sa svojim bratom Ali-Agom 1832. godine. Pretpostavlja se da je ovaj nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine nekoć bio stražarnica iz koje se nadzirala cesta kroz Hutovo. Tvrđava se, naime, nalazi na vrhu prijelaza kroz koji su prolazile karavane soli iz Stona prema unutrašnjosti.

Hutovska tvrđava imala je čak devet kula. Ispod svake nalazila se mala prostorija, a u podnožju jedne od njih do danas je ostala sačuvana tamnica, tj. mali uski prostor ukopan u same temelje kule. A prema predaji, posljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić upravo je ovom cestom, pred naletom Turaka, pobjegla u Ston, odakle je kasnije s dva broda otplovila u Dubrovnik.

LJETA SU REZERVIRANA ZA KONCERTE TE KULTURNE I SPORTSKE MANIFESTACIJE

Okolica Neuma također je bogata i brojnim stećcima. Nekropola Vranjevo selo, Međugorje, Crkvina, Karasovice i Brštanica samo su neka od nalazišta na kojima su pronađeni unikatni i iznimno vrijedni srednjovjekovni nadgrobni spomenici karakteristični za ovo podneblje. I za kraj, bogat kulturno-sportski program neumskog ljeta, praćen brojnim koncertima, nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Zvuči kao dovoljno dobar razlog da sljedeći put zastanete u Neumu i date mu priliku, zar ne?

Foto: Shutterstock, Izvor: putni kofer