spot_img
spot_img
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Hoće li Južna interkonekcija proći na sjednici Doma naroda?

Za 16. siječnja 2025. godine sazvana je izvanredna sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, a oči javnosti uperene su u posljednju točku dnevnog reda – Prijedlog zakona o plinovodu „Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska“. Ova tema, koja izaziva brojne političke i ekonomske kontroverze, mogla bi odrediti smjer energetske budućnosti Federacije.

Zakon o Južnoj interkonekciji predložio je klub bošnjačkog naroda u Domu naroda, koji je svojim potpisima zatražio da ova tema bude dio dnevnog reda. Podsjetimo, Zastupnički dom Federacije već je u prosincu 2024. godine usvojio ovaj zakon većinom glasova, no kako bi zakon stupio na snagu, nužna je i podrška Doma naroda.

Prijedlog zakona, poznat i kao „zakon o Južnoj interkonekciji“, dio je šire strategije energetske sigurnosti, no nailazi na otpor. Posebno su protiv HDZ BiH zastupnici, koji su u Zastupničkom domu glasali protiv i upozorili na političke implikacije donošenja ovog zakona bez konsenzusa.

Politički kontekst dodatno je zakompliciran sastankom američkih dužnosnika s parlamentarcima u prosincu 2024. godine. HDZ BiH nije bio pozvan na taj skup, što je izazvalo dodatne tenzije. Zamjenik predsjedatelja Doma naroda, Mladen Bošković, nakon usvajanja zakona u Zastupničkom domu najavio je mogućnost „propitivanja odnosa o svakom pitanju“, jasno signalizirajući da bi Južna interkonekcija mogla postati još jedna točka razdora.

Među preostalim točkama dnevnog reda je i Prijedlog odluke o privremenom financiranju Federacije BiH za prva tri mjeseca 2025. godine. Ovu odluku predlaže Federalna vlada kako bi osigurala nesmetano funkcioniranje institucija dok se ne donese proračun za aktualnu fiskalnu godinu. I ova odluka zahtijeva podršku oba doma Parlamenta.

Dok jedni Južnu interkonekciju vide kao ključni korak prema energetskoj neovisnosti i sigurnosti, drugi upozoravaju na političku isključivost i moguće posljedice po odnose između političkih aktera u Federaciji. Sve oči bit će uprte u 16. siječnja, kada će se odlučivati o ne samo zakonu o plinovodu, već i o budućnosti političkih odnosa u Federaciji BiH.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti