spot_img
spot_img
Petak, 27 rujna, 2024

FOTO Dan neovisnosti BiH u Busovači i đir po gradu našeg fotografa

U našoj državi danas se slavi Dan neovisnosti odnosno obilježava 30. godišnjica referenduma o neovisnosti, koji se održao 29. veljače i 1. ožujka 1992. godine, kada se više od dvije trećine bh. građana izjasnilo za demokratsku i neovisnu Bosnu i Hercegovinu.

Fotograf grad-busovaca.com portala jutros je obišao grad i zabilježio fotografije busovačkih ulica. Pohvalno je što je većina onih koja je postavila državne zastave učinila to ispravno.

Zaposlenici javnih institucija i poduzeća danas imaju slobodan dan, dok većina zaposlenih u privatnim poduzećima radi uobičajeno…

Nije nam poznato hoće li netko ovaj dan u Busovači službeno obilježiti.

Referendum za neovisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Referendum je ujedno bio i uvod u krvavi rat.

Punoljetni građani tadašnje Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasovali su o neovisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo:

Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?

Na referendumu o neovisnosti Bosne i Hercegovine glasovalo je 2.073.568 građana/glasača BiH (izlaznost 64,3 posto), od kojih je 99,7 posto bilo za neovisnost. Svakako treba naglasiti da su Hrvati i Bošnjaci velikom izlaznošću podržali ovaj referendum, dok ga je velika većina Srba bojkotirala.

Bosna i Hercegovina je proglasila neovisnost 1. ožujka 1992. godine, a rezultati referenduma su prihvaćeni 6. ožujka iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Zakon o Danu neovisnosti donesen je 1993. godine, a dopunjen 1995. i objavljen u Službenom listu RBiH broj 9/95.

Ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. ožujka proglašava Danom neovisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je tadašnji predsjednik tadašnjeg Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. ožujka 1995. godine, neposredno nakon okončanja krvavog rata i točno tri godine nakon što je Republička izborna komisija Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine potvrdila rezultate Referenduma o određivanju statusa Bosne i Hercegovine.

Prethodno je Skupština BiH 28. veljače 1995. godine donijela odluku da se 1. ožujka slavi kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Dan neovisnosti u BiH se nejednako doživljava baš kao i ravnopravnost za koju su građani glasovali na referendumskom odlučivanju.

A pitanje koje se stalno postavlja je i, koliko je do danas BiH uopće bila neovisna, s obzirom da međunarodna zajednica i dalje ima ključnu riječ.

Podsjetimo i da je Dan neovisnosti neradni dan na teritoriju Federacije BiH dok se u Republici Srpskoj ovaj praznik ne obilježava.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti