Oznakom koju smo dobili na dobitku su i potrošači koji će biti sigurni da je u pitanju proizvod iznimne kvalitete i okusa proizveden u Fojnici. Mi koji živimo na ovim prostorima znamo da je poseban, a sad će se, sigurna sam, za njega znati i u drugim dijelovima BiH, ali i izvan nje, što je dodatan poticaj razvoju proizvodnje fojničkoga krumpira – kazala je Durić
Agencija za sigurnost hrane BiH Udruzi poljoprivrednika općine Fojnica uručila je zaštićenu oznaku zemljopisnoga podrijetla za prehrambeni proizvod koji je svojom kvalitetom već osvojio brojna nepca u Srednjobosanskoj županiji. Riječ je o fojničkom krumpiru koji zbog uzgoja u posebnim agroekološkim uvjetima fojničkoga kraja ima poseban okus. Ovime je fojničkom krumpiru odano veliko priznanje jer je dobivanje ove oznake postao prvi u ovome dijelu BiH, odnosno SBŽ-u, koji se našao u malobrojnom društvu odabranih.
Na dobitku i potrošači
– Visok postotak suhe tvari daje mu kestenjastu strukturu i zato je posebno ukusan – kaže nam Lamija Durić, predsjednica Udruge poljoprivrednika Fojnica, iza koje je vrlo zahtjev proces dobivanja zaštićene oznake zemljopisnoga podrijetla. Završili su ga među prvima u BiH te su se našli u društvo odabranih s drugim prehrambenim proizvodima iznimne kvalitete, poput livanjskog sira ili bamije iz Brčkog. Kad je u pitanju regija središnja Bosna, procedura dobivanja oznake pokrenuta je i za vlašićki sir. – Naravno da smo ponosni jer smo uspješno završili posao dobivanja zaštićene oznake zemljopisnoga podrijetla. To je veliko priznanje najprije našim proizvođačima. Oznakom koju smo dobili na dobitku su i potrošači koji će biti sigurni da je u pitanju proizvod iznimne kvalitete i okusa proizveden u Fojnici. Mi koji živimo na ovim prostorima znamo da je poseban, a sad će se, sigurna sam, za njega znati i u drugim dijelovima BiH, ali i izvan nje, što je dodatan poticaj razvoju proizvodnje fojničkoga krumpira – kazala je Durić, predsjednica udruge koja je reaktivirana prije dvije godine i okuplja 20-ak poljoprivrednih proizvođača s područja ove srednjobosanske općine. Krumpir je namirnica visoke nutritivne vrijednosti.
Onaj uzgojen u Fojnici u posebnim agroekološkim uvjetima povezanim s nadmorskom visinom te zemljištem povoljnih fizičko-kemijskih osobina, u svome sastavu ima između 17,7 i 20,02 posto suhe tvari te proteina između 2,25 i 2,28 posto. Prema izvorima iz literature, uzgoj krumpira na području Fojnice datira od početka XVIII. stoljeća. Područje Fojnice s jedne je strane pod utjecajem Mediterana koji uvjetuje visoke dnevne temperature zraka tijekom vegetacije, a s druge visoke planine uzrokuju izraženo opadanje noćnih temperatura zraka te tako usporavaju fiziološke procese u biljkama krumpira, što doprinosi nakupljanju suhe tvari. Uz tradiciju proizvodnje dugu više od dva stoljeća, Fojnica nudi proizvod koji je zaštićenom oznakom zemljopisnoga podrijetla potvrdio svoju vrijednost i kvalitetu. Osim autentičnosti i prepoznatljivosti fojničkog krumpira na tržištu, navedenom se oznakom ujedno čuva i tradicija i identitet ove regije te otvaraju nove mogućnosti razvoja poljoprivrede, ali lokalne zajednice koja dobiva novu kvalitetu u gastronomskoj i turističkoj ponudi.
– Ovo nije samo priznanje jednom proizvodu već i cijeloj zajednici. Naš krumpir nije samo hrana, on je dio naše tradicije, naše priče i naše budućnosti – istaknuli su iz fojničke Udruge poljoprivrednika.
Značajno zaostajemo za EU-om
Fojnica se dobivanjem zaštićene oznake zemljopisnoga podrijetla za krumpir uvrstila među rijetke sredine u BiH koje su uspjele zaštiti svoj autentični proizvod. BiH, kada su u pitanju oznake zaštite, kao i oznake zaštite zemljopisnoga podrijetla, značajno zaostaje za zemljama Europske unije, gdje se broj takvih proizvoda mjeri u tisućama, dok ih je u našoj zemlji svega nekoliko, piše Večernji list BiH.