Saudijska Arabija bit će domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu 2034. godine, dok će četiri godine ranije, 2030. godine, domaćini biti Španjolska, Portugal i Maroko, potvrdila je FIFA na današnjem virtualnom kongresu.
Predsjednici FIFA-e su u srijedu imali lak zadatak, jer je za svako prvenstvo pred njima bila samo jedna kandidatura. Tako je potvrđeno da će se Svjetsko prvenstvo 2030. godine održati u Španjolskoj, Portugalu, Maroku, Argentini, Paragvaju i Urugvaju, dok će domaćin SP-a 2034. biti Saudijska Arabija.
SP 2030. godine na tri kontinenta
Nogometni savez Norveške javno je izrazio protivljenje dodjeli Svjetskog prvenstva 2034. godine Saudijskoj Arabiji, a po prvi put u povijesti nije održano javno glasanje. Umjesto toga, predsjednik FIFA-e Gianni Infantino na velikom videozidu pozvao je predstavnike nacionalnih saveza da zaplješću, što je smatrao jasnim dokazom odobravanja kandidatura.
Ako saudijske vlasti ne odluče pomaknuti glavni vjerski festival, što se smatra malo vjerojatnim, turnir bi mogao biti održan deset mjeseci ranije nego što je planirano, piše Daily Express. FIFA će, očekuje se, pažljivo analizirati situaciju i vjerojatno ponovo koristiti rješenje kao kod prošlog Svjetskog prvenstva u Kataru, koje je prebačeno na zimski termin, prenosi Index.hr.
Svjetsko prvenstvo 2030. godine bit će održano u dvije europske zemlje (Španjolska, Portugal), jednoj afričkoj (Maroko) i tri južnoameričke (Urugvaj, Argentina, Paragvaj), s po jednom utakmicom koja će se igrati u svakoj od tih zemalja. “U podijeljenom svijetu, FIFA i nogomet se ujedinjuju”, rekao je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino.
Osuda od strane organizacija za ljudska prava
Iako vijest da će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. nije iznenadila, jer je nakon što je FIFA prošle godine smanjila rok za prijavu na samo mjesec dana i promijenila pravila o infrastrukturi, Saudijska Arabija bila jedini preostali kandidat, odluka je izazvala oštre osude organizacija za ljudska prava. One su ukazale na proizvoljna pritvaranja, zlostavljanje i smrt radnika migranata, te su kritizirale gušenje prava žena i LGBTQ+ osoba u zemlji.
Saudijski dužnosnici obećali su da će Svjetsko prvenstvo biti dio “putovanja izvanredne transformacije” za zemlju. U dokumentu za ponudu tvrde da će zemlja “zagovarati pristup ljudskim pravima” kroz organizaciju turnira i da se obvezuje na “upravljanje rizicima i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja”.
Amnesty International i Human Rights Watch godinama upozoravaju na masovna ograničenja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji, a vlasti su optužene za tzv. sportswashing – pokušaj da se sportskim događajima skrene pažnja s tih problema, prenosi Index.hr. Organizacije za ljudska prava strahuju da će radnici migranti u Saudijskoj Arabiji biti iskorištavani, prevareni i prisiljeni živjeti u nehumanim uvjetima. Problem leži u sustavu kafale, koji je uobičajen u Saudijskoj Arabiji i prema kojem poslodavac kontrolira radne uvjete, plaće, te zadržava putovnice svojih radnika, što može dovesti do ozbiljnih zloupotreba.