spot_img
spot_imgspot_img
Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

Fascinantna država, u kojoj se govori čak 30 jezika, dom je najstarije pustinje na svijetu i najvećeg broja geparda u prirodi

Jarka narančasto-smećkasta boja suncem opaljenog pijeska. I neukrotiva plava. Mjesto njihova susreta ne može biti obično… I doista nije. Namibija, država smještena na zapadu afričkog kontinenta, upravo je takvo mjesto, a ako u kombinaciju dodate i nevjerojatnu kulturu i nevjerojatne životinje dobit ćete prvoklasnu destinaciju za kojom se žudi cijeli život. Ili, koja se – ako ju posjetite – skloni smo misliti, nikada ne zaboravlja…

PUSTINJA STARA 55 MILIJUNA GODINA KOJU ‘HRANI’ MAGLA

Namibija, inače jedna od najrjeđe naseljenih zemalja na svijetu, ime je dobila po pustinji Namib, što je pak naziv koje znači ‘golemo mjesto’. Tu se pustinju smatra najstarijom na svijetu – pretpostavlja se da ona u svom pijesku ima najmanje 55 milijuna godina. No, to nije jedina njezina specifičnost. Pustinja Namib poznata je i po isušenim koritima povremenih riječnih tokova koje su oaze za životinje, ali i gustoj magli koja gospodari tamošnjim mjestom susreta mora i dina te diktira život na njima.

DOM NEKIH OD NAJVIŠIH DINA NA SVIJETU

Upravo je namibijska pustinja dom i nekih od najviših dina na svijetu. Jedna od njih, Big Daddy visoka čak 325 metara, nalazi se na međi regija Sossusvlei i Deadvlei, znanog po neobičnoj fotogeničnoj šumi. Na vrh te dine može se i ispenjati, a upravo je pogled na Deadvlei nagrada. U biti, posjet ‘velikom tatici’ i u vječnosti zarobljenim stablima Deadvleija jedan je od najpopularnijih izleta u Namibiji. No, iako je Big Daddy turistički najslavnija dina, ona je najviša samo u spomenutom području. Najviša u cijeloj pustinji je Dune 7, odnosno Dina 7, visoka 388 metara, koja je ime dobila po tome što je sedma dina po redu na rijeci Tsauchab, i to u smjeru Sossusvleija.

ZEMLJA BOGATE KULTURE, 30 JEZIKA I BROJNIH SLIKARIJA U STIJENAMA

Namibija, koja je neovisnost stekla 1990., bila je njemačka je kolonija do 1915. godine, a pod kontrolom Južnoafričke Republike do 1968. Poznata je po kulturnoj ostavštini. U njoj se govori čak 30 jezika, od kojih je 11 autohtono. Isto tako, može se pohvaliti i slikarijama po stijenama – u toj ih zemlji ima najviše na afričkom kontinentu, a upravo su i oni ‘odgovorni’ za jedan od namibijskih upisa na popis svjetske baštine. Riječ je o Twyfelfonteinu, s više od 5000 crteža starih od dvije do šest tisuća godina. Inače, prvi stanovnici Namibije su pripadnici naroda San, Bušmana, dok se među plemenima ističu pripadnici plemena Himba, koji se i dalje odupiru tekovinama modernog društva.

ZEMLJA METEORITA, UKLJUČUJUĆI ONOG NAJVEĆEG NA SVIJETU

Namibija je poznata i po meteoritima, točnije po najvećem meteorskom pljusku dosad zabilježenom na zemlji – kiši meteora Gibeon. Dosad je pronađeno oko 120 meteorita koji su bili dio te davne meteorske kiše, a neki se mogu razgledati i u glavnom gradu zemlje, Windhoeku. U Namibiji je isto tako pronađen i najveći meteorit na svijetu, meteorit Hoba, težak 54 tisuće kilograma. Otkriven je 1910. godine, u blizini Grootfonteina.

GEPARDI, PUSTINJSKI SLONOVI, CRNI NOSOROZI… NAMIBIJA ŽIVI ZAŠTITU OKOLIŠA

Što se tiče samih životinja, Namibija se može pohvaliti najvećim brojem geparda na slobodi u svijetu, njih oko 3000. Isto tako, njezin prostranstvima ponovno lutaju i crni nosorozi, a jedno je i od rijetkih staništa pustinjskih slonova… No, to nije slučajno. Namibija je jedna od prvih afričkih zemlja koja je zaštitu okoliša uključila u svoj ustav, i općenito vrlo drži do zaštite prirode. Nacionalni parkovi štite čak 20 posto njezina teritorija, a ako se tome priključe i druge vrste zaštićenih područja onda je skoro polovica zemlje pod nekom vrstom zaštite.

U NAMIBIJI SE NALAZI DRUGI I NAJVEĆI KANJON NA SVIJETU

Namibija je dom i drugog najvećeg kanjona na svijetu, te ujedno najstarijeg na svijetu koji se formirao još prije 500 milijuna godina. Nalazi se blizu granice s Južnoafričkom republikom, a ime mu je kanjon Fish River. Dugačak je 160 kilometara, dubok do 550 metara, a širok i do 27 kilometara. Prema legendama naroda San njega je izdubila golema zmija.

NEKAD NAJBOGATIJI GRAD NA SVIJETU DANAS JE DAN DUHOVA

Namibija je poznata i po ‘gradu duhova’ Kolmanskop. Riječ je o gradu koji se razvio zahvaljujući tamošnjim nalazištima dijamanata, no koji – kako je postao napušten – polako preuzima pustinja. Taj kako mu govore nekoć jedan od najbogatijih gradova na svijetu, danas je ipak turistička atrakcija koji turisti često istražuju. Što se tiče dijamanata koje smo spomenuli upravo ovi namibijski smatraju se jednima od najkvalitetnijih na svijetu.

NAJVEĆE GROBLJE BRODOVA NA SVIJETU I PREDIVNO NOĆNO NEBO

Namibija je, isto tako, na spomenutoj granici mora i pijeska i dom najvećeg groblja brodova na svijetu. Riječ je o famoznoj Obali kostura, gdje su život doista izgubili brojni mornari, izgubljeni u jakim olujama i gustoj magli. No, ime nije dobila po tome, već po kostima kitova i tuljana koje su tamo bile nasukane u velikom broju. No, područje je u pomorskim krugovima uvijek imalo zlokoban imidž. Portugalski moreplovci nazivali su ga ‘vratima pakla’, a Bušmani ‘zemljom koju je Bog napravio u ljutnji’. Za kraj, nije loše podsjetiti na to da je Namibija, zahvaljujući izostanku svjetlosnog zagađenja, jedno od mjesta na svijetu s najljepšim noćnim nebom.

Izvor: putni kofer, Martina Hrupić

Foto: Shutterstock

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti