spot_img
spot_img
Petak, 19 travnja, 2024

Državne kompanije su najveći porezni dužnici

Entitetske porezne uprave u Bosni i Hercegovini potražuju više milijardi eura dugovanja za poreze.

Najveći dužnici su državne kompanije, koje su godinama radnicima isplaćivale plaće bez uplate doprinosa. Iako je utaja poreza kazneno djelo, odgovornost ne vidimo, a posljedice trpimo, navodi BHRT.

Amir Muminović skoro četiri desetljeća radi u GRAS-u. On i njegove kolege godinama su primali neto plaću, a tvrtka im nije uplaćivala doprinose za zdravsteno i mirovinsko osiguranje.

Osam godina i nekoliko mjeseci nije plaćeno mirovinsko i zdravstveno zaposlenicima, praktično mi smo radili na crno osam i pol godina u državnoj tvrtki, tako da je to najveći dug koji Gras ima. Ima još nešto po osnovi radničkih tužbi, ali je to puno manja svota u odnosu na ovu svotu. Mislim da se ona vrti, s kamatama kažu 200 milijuna, ističe Muminović.

Dug “Grasa” prema Poreznoj Upravi Federacije BiH dostigao je gotovo 60 milijuna eura. Iz tih razloga, te neplaćanja nekih drugih obveza i sumnji u nesavjesno poslovanje, podnesena je kaznena prijava protiv 49 osoba. Sve to istražuje Županijsko tužiteljstvo i Tužiteljstvo BiH.

Lista poreznih dužnika je duga. Najveći dužnici su kompanije u državnom vlasništvu. Deset najvećih dužnika ima dug veći od pola milijarde eura. Ukupan dug za izravne poreze iznosi 1,3 milijarde eura. Za izravne poreze, takse i druge naknade, najviše duguju Željeznice FBiH, Rudnik Zenica i Rudnik Kreka. Gras, Rudnik Breza i Rudnik Kakanj. U Poreznoj upravi kažu da su više puta blokirali račune.

Samo dug 230 poreznih obveznika, dakle velikih dužnika s većinskim udjelom državnog kapitala u strukturi vlasništva je dosegao preko jednu i po milijardu KM što čini udio od preko 51 posto u ukupnom saldu duga u prinudnoj naplati. Ova rješenja koja su donesena, dakle Rješenja o ograničenom pravu raspolaganja novčanim sredstvima na transakcijskim računima imala su efekta kod određenog broja poreznih obveznika došlo je do smanjenja duga, a tekuće obaveze bile su redovno izmirivane, kazala je Adisa Hamzić, glasnogovornica Porezne uprave FBiH.

Država je ta, umjesto da preuzme ulogu nekoga tko prirodno propisuje regulativu i zatim je izvršava i brine se da je drugi slijede, ona zapravo svima ostalima pruža jednu vrlo opasnu poruku i pruža im alibi da je takvo ponašanje prihvatljivo i da neće biti sankcionirani, rekao je prof. dr. Mirza Kršo, s Ekonomskog fakulteta u Sarajevu za BHRT.

Nadležna Tužiteljstva i policijske agencije istražuju brojne prijave o utaji poreza, kao i druga kaznena djela iz ove oblasti. Porezni sustav i poreznu politiku u Bosni i Hercegovini zarobili su i privatizirali njihovi predlagači i s ovakvom praksom donošenja zakona treba prestati, poručuju stručnjaci.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM