spot_img
spot_img
Utorak, 16 travnja, 2024

DRUKČIJE ŽENE: Mila Čavara, jedina FIBA sutkinja u BiH: Košarkaši imaju više respekta prema sutkinjama!

Kroz mini serijal Drukčija žena, svakog dana na našem portalu i u programu Drukčijeg radija donosimo zanimljivu priču o jednoj uspješnoj ženi iz našeg kantona.

Naša prva gošća mlada je žena koja je, po profesiji kojim se bavi, jedinstvena ne samo u Srednjobosanskom kantonu već i u cijeloj BiH. Mila Čavara iz Busovače, nekadašnja košarkašica a danas priznata FIB-a sutkinja, pravdu dijeli na košarkaškim utakmicama širom svijeta. Osim što se bavi ovim pomalo neobičnim poslom,trenutno je jedina žena u BiH i jedna od tek 20-ak žena u Europi sa FIB-a licencom.

Mila prije svega hvala Vam što ste odvojili vrijeme za Drukčiji radio. Vratit ćemo se se malo na početak Vaše karijere, prve košarkaške korake napravili ste u Busovači još u srednjoškolskim danima. Gdje ste još igrali?

Tako je, počela sam 90-tih kao juniorka za seniorski tim, a kao što sigurno znate Busovača je u to vrijeme imala baš dobar ženski košarkaški klub koji je igrao u Europi što je u to vrijeme bilo baš rijetko, a ni danas u bh košarki nemamo klub koji se natječe u Europi. Nakon toga, igrala sam dvije sezone u Zagrebu, a onda se posvetila obvezama na fakultetu. Napravila sam godinu- dvije pauze a potom se rodila ideja da bih mogla postati sutkinja. U to vrijeme sam čak pokušala da radim kao trenerica, ali se nisam pronašla u tom poslu. Na nagovor jednog kolege iz Busovače koji je tada također bio sudac, otišla sam na jednu utakmicu i nakon svega par minuta na terenu shvatim da je to ono što želim raditi.

Za FIBA sutkinju položili ste 2012. godine, što je sve obuhvaćeno time odnosno što sve sudite?
Dakle to je najviše zvanje koje možete steći u košarkaškom suđenju, međunarodni sudac u košarci. To znači da možete suditi mušku i žensku košarku, i klupska i reprezentativna natjecanja, te možete suditi i sa muškim i sa ženskim kolegama.

U vrijeme kada ste položili za FIBA sutkinju samo još jedna žena u BiH je stekla to zvanje. Imate li možda informaciju koliko je sada žena u tom poslu?
Trenutno sam sama u BiH. Ranije je bila još i Jasmina Biščević koja je u međuvremenu prestala suditi. U Europi nas nema niti 50, a u cijelom svijetu možda oko 500-tinjak. U odnosu na muške kolege, žene su u ovom poslu puno manje zastupljene.

S obzirom da sudite i ženske i muške utakmice, recite nam kako muškarci doživljavaju kada im žena sudi utakmicu?

Pa mislim da je prema nam čak malo više respekta nego prema muškim kolegama. Dosta puta sam čula kako oni smatraju da su žene čak i bolje od muškaraca ako su potpuno posvećene tom poslu. Iskreno, meni je lakše suditi muške utakmice nego ženske. Možda je prije 15-ak godina situacija bila drukčija kada to i nije bilo toliko popularno i kada nas je bilo jako malo. Možda je i bio trnovit put u stjecanju tog nekog povjerenja, ali danas su drukčija vremena i ljudi su puno otvoreniji. Stvarno nemam nikakvih problema niti sa kolegama niti sa igračima.

S obzirom na to da je posao kojim se bavite i psihički i fizički dosta zahtjevan, koliko dugo se planirate u njemu zadržati i kakvi su Vam planovi po završetku ovog dijela karijere ?
Meni ovo nije samo profesija već i način života jer sam cijeli život u sportu, pa ja i ne bih znala drukčije. Točno je da današnje suđenje traži dosta odricanja i dosta rada. Košarka se stalno mijenja, pravila se mijenjaju i mora ih se pratiti. Postoji nekakav rok trajanja i u ovom poslu. Aktivno možete suditi do 50-te godine života a nakon toga možete biti delegat ili FIBA instruktor što opet može biti početak neke nove karijere. Ja se nadam da ću ostati u košarkaškom suđenju sve dok me zdravlje posluži, a nakon toga želja mi je biti FIBA instruktor i prenijeti iskustvo mlađim sucima jer i ja imam jako pozitivna iskustva sa svojim mentorima.

Imate li nekih neostvarenih želja i ambicija u poslu kojim se trenutno bavite, možda Olimpijske igre….
Pa te Olimpijske igre su san svakog sportaša pa tako i nas, ali ja uvijek kažem da mi je najveća želja da postanem najbolja verzija sebe. Sve ostalo… ne znam da li će doći , ali ako dođe bila bih jako sretna. Ta olimpijada je nešto što što potajno želim.

Moram Vam postaviti jedno pitanje koje se postavlja uspješnim ženama bez obzira kojom profesijom se bave, a pogotovo ženama koje su uz to i majke, kao i Vi. Kako usklađujete karijeru sa privatnim životom?
Pa mislim da je stvar u tome kakva ste osoba, i stvar je u tome da ako nešto čvrsto odlučite da se možete izorganizirati. Bitno je da Vas obitelj prihvati kao osobu koja radi malo drukčiji posao, i onda uz tu podršku ništa nije teško.

Vi ste još mlada osoba puna entuzijazma i energije pa ste uz posao košarkaške sutkinje našli vremena i za jedan lijep projekat u Busovači a to je Fitness by Mila. Kako je došlo do ove priče?
Imala sam jednu tešku ozljedu 2015. godine i morala sam potpuno promijeniti svoj način života zbog čega sam puno istraživala, radila na sebi i školovala se. Shvatila sam da bi bilo šteta sve to ne iskoristiti na najbolji mogući način i tako se rodila ideja za fitness koji je baš lijepa priča a osobito u ovim malim sredinama. To je na neki način moj poklon ženama u ovom gradu i osnovni cilj mi je pomoći im da unaprijede kvalitetu svog života.

Što bi ste za kraj ovog razgovora poručili slušateljicama Drukčijeg radija i ženama uopće?
Mislim da su granice samo u našoj glavi. Ako nešto odlučimo, trebamo biti ustrajni i da ne padamo na prvoj prepreci. Trebamo se potruditi i dati sve od sebe, a sve ostalo je i faktor sreće.

Emisiju sa Milom Čavara možete poslušati u programu Drukčijeg radija danas u 13:00 i reprizno u 19:00 sati.

drukciji.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM