Izjava ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koji je za čelnika Republike Srpske Milorada Dodika izjavio da je “terorist i luđak”, dodatno je pogoršala političku situaciju u zemlji. Ova oštra kvalifikacija uslijedila je nakon presude Dodiku i sve jačih političkih napetosti između vlasti RS-a i ostatka BiH. Kriza koja se već neko vrijeme odražava kroz različite političke poteze sada je prenesena na najprizemniju razinu političkog diskursa. Dodatni povod za eskalaciju situacije bila je i akcija državne policijske agencije SIPA-e, koja je na području Republike Srpske protumačena kao probni balon za moguće uhićenje ključnih političkih figura tog entiteta, uključujući Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića. Ubrzo je stigla i jedna od najšokantnijih vijesti dana. Ravnatelj Agencije za istrage i zaštitu Darko Ćulum odlučio se povući s te pozicije. Ćulum je tu odluku donio u skladu sa zakonima i zaključcima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

Nakon što je Konaković iznio svoju optužbu, Milorad Dodik reagirao je na društvenoj mreži X, gdje je komentirao: “Uhićen je Tito, a Dino je mnogo nervozan”.

Višković se inati

Dodik je optužio Konakovića da je njegovu nervozu izazvalo uhićenje njegovih partnera u Dubaiju. Osim toga, Dodik je tvrdio da je riječ o “državnom udaru” koji, prema njegovim riječima, ima za cilj prikriti potporu koju je Konaković pružao velikim narko-kartelima. Dodik je istaknuo da je sve to dio pokušaja prikrivanja afere u koju je, prema njegovu mišljenju, bilo umiješano i Tužiteljstvo BiH. Također je iznio uvrede na račun Konakovića, govoreći da “salvom uvreda” prikriva strah zbog vlastitih problema. Na Dodikove optužbe nije izostala ni reakcija Željke Cvijanović, srpske članice i predsjedateljice Predsjedništva BiH. Cvijanović je pozvala Konakovića da se više fokusira na sigurnosnu situaciju u Federaciji BiH, posebno na incident koji se nedavno dogodio u Bosanskoj Krupi, gdje je maloljetni islamski fanatik napao policajce. Premijer Republike Srpske Radovan Višković nastavio se inatiti. Izjavio je da se ne osjeća krivim ni za što i da će nastaviti obavljati svoje redovite aktivnosti. Višković je, među ostalim, naglasio da nema namjeru bježati iz BiH, ali je jasno dao do znanja da se ne boji političkih pritisaka te je istaknuo da je situaciju doživio kao politički progon. U međuvremenu su zamjenici ministara iz Republike Srpske u Vijeću ministara BiH, Aleksandar Goganović, Marijana Mojić i Ognjen Janjić, donijeli odluku da ostanu na svojim dužnostima. Taj potez signalizira njihov cilj da nastave politički zastupati interese Republike Srpske u okviru državnih institucija. Stranke “trojke” najavile su da će pokušati smijeniti ove političke predstavnike, ali da bi odluka bila konačna, mora je potvrditi i Dom naroda. No, situacija je drukčija s novim imenovanjima u BiH. Skupina zastupnika iz Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine uputila je inicijativu za imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH. To dolazi nakon što je pozicija ministra sigurnosti ostala prazna jer je Nenad Nešić dao ostavku još u siječnju 2025. godine.

Vukanović ministar

Ako Krišto uputi prijedlog za njegovo imenovanje, Vukanović će morati biti potvrđen u Zastupničkom domu, čime će se dodatno promijeniti politička dinamika u zemlji. Zajedno s time jučer je skupina od 28 članova Europskog parlamenta uputila pismo visokoj predstavnici EU-a za vanjsku politiku Kaji Kallas, tražeći hitno uvođenje sankcija protiv Milorada Dodika. Inicijatori ovog apela su zastupnici Tineke Strik, Thijs Reuten i Irena Joveva, a pismo su podržali parlamentarci iz deset država članica EU-a. U pismu se navodi da Dodik svojim secesionističkim potezima i bliskim vezama s Kremljom predstavlja ozbiljnu prijetnju suverenitetu BiH, ali i sigurnosti EU-a. Europarlamentarci smatraju da je uvođenje sankcija nužno kako bi se spriječila daljnja destabilizacija BiH. Svi ovi događaji odražavaju duboku političku krizu koja već dulje traje u BiH, sa sve većim tenzijama između entiteta i vlasti, prenosi Večernji ba.