NASTANAK PASMINE
Tornjak je planinski pastirski pas čija je namjena zaštita stada, posebno ovaca, od pljačkaša i krupnih predatora kao što su vuk i medvjed. Ime je dobio po riječi “tor”, što predstavlja ograđen prostor za ovce. Potječe sa planine Vlašić gdje je se koristio kao čuvar stoke.
Prvi pisani dokumenti u kojima se spominje ova pasmina su iz 1067. i 1374. god. Oko 1972. god. počelo je sustavno spašavanje od njegovog izumiranja te od 1978. god. počinje njegovo čistokrvno uzgajanje.
Tornjak je priznat kao autohtoni bosansko-hercegovački – Hrvatski pas 2017. godine od strane Međunarodnog kinološkog saveza.
OPIS PASMINE
Tornjak je 60-75 cm visok, razne boje dlake (crne, sive, žute, smeđe i crvene) uvijek bijele podloge (noge, prsa, trbuh, ogrlica, njuška i vrh repa su uvijek bijele boje); dlaka je duga s gustom poddlakom, uši su relativno visoko nasađene, viseće, rep je obrastao dugom gustom dlakom i prepoznatljiv je pasminski znak.
Štenci vrlo brzo rastu i postaju odrasli psi tjelesne mase 40 do 60 kg, ovisno da li se radi o ženki ili mužjaku, kao što to ovisi i o genetskoj predispoziciji. Iznimno je žilav, izdržljiv i skroman pas, naizgled bez imalo agresije vrlo odlučno i požrtvovano brani svoje leglo ili stado i odbija nepoznate. Izvrstan plivač u čemu mu pomažu razvijene kožice između prstiju, koje su nastale zbog hodanja po snijegu.
Prijateljski je nastrojen, poslušan, inteligentan, odan i nježan prema svome vlasniku, brzo uči i dugo to pamti, rado izvršava zadatke koji su mu dodijeljeni. Lako ga je dresirati.
Literatura: https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/355g02-en.pdf, Prof. dr Vedad Šakić, Prof. dr Velija Katica, Jasmin Katica, dipl.vet”Autohtone vrste domaćih životinja u Bosni i Hercegovini”