
U većem dijelu Bosne i Hercegovine prometuje se po mokrom ili vlažnom kolniku, a upozoravamo na učestale odrone i savjetujemo oprezniju vožnju. Na pojedinim dionicama u kotlinama, kao i preko planinskih prijevoja, magla i niska oblačnost mjestimično smanjuju vidljivost. Podsjećamo, obavezno posjedovanje i korištenje zimske opreme počinje od danas, 1. studenog bez obzira na vremenske uvjete.
Danas (1.11.) od 8 do 16 sati zbog završnih radova usporeno će se prometovati na magistralnoj cesti M-17 kod Zenice, od naplatnog mjesta Zenica jug do naselja Perin Han.
U tijeku je sanacija klizišta u mjestu Sijeračke stijene na magistralnoj cesti Dobro Polje-Miljevina, gdje u vremenu od 8 do 17 sati dolazi do prekida u trajanju do 45 minuta.
Na magistralnoj cesti Srbac-Derventa, zbog radova na postavljanju završnog sloja asfalta promet je prekinut, a vozila su preusmjerena na pravac Srbac-Prnjavor-Derventa.
Zbog saniranja aktivnog klizišta na regionalnoj cesti Ostrožac–Buturović Polje, promet je privremeno prekinut. Alternativni pravci su u funkciji i preporučuje se korištenje istih do završetka radova.
Radovi su aktualni i na dionici autoceste A-1 Podlugovi-Sarajevo sjever, kao i na magistralnim cestama: Semizovac-Olovo, Bileća-Trebinje (na lokalitetu Žudojevići), Zenica-Doboj (na dionici Donja Vraca-Liješnica), Zavidovići-Vozuća (u mjestu Krivaja), Klašnice-Banja Luka, Jablanica-Blidinje (na dionici Jablanica-Kosne Luke), Konjic-Jablanica (Ostrožac), Jablanica-Prozor (naselje Mirci), Gacko-Foča (u Sastavcima), Mostar-Čitluk (na ulazu u Čitluk) i Jajce-Crna Rijeka, kao i na ulazu u Neum.
Zbog izvođenja radova na autocesti A-1, na naplatnom mjestu Kakanj 1 doći će do prekida prometa u vremenu od 23 sata u subotu 1.11. do 00:30 sati u nedjelju 2.11. Za vrijeme izvođenja radova korisnici će biti preusmjereni na naplatno mjesto Visoko.
Zbog oštećenja kolnika na magistralnoj cesti Žepče–Maglaj (lokacija Ozimica), na mjestu spoja s budućom petljom autoceste, prometuje se usporeno.
Povodom godišnjeg sajma na vjerski praznik „Svi Sveti“ od 7 do 19 sati prekida se promet na magistralnoj cesti M-14.2 Orašje-Šamac, na lokalitetu Donja Mahala „Šibovače“.
Zbog odrona na regionalnom putu Vrbaška-Mrakovica u mjestu Vučjak, prometuje se naizmjeničnim propuštanjem vozila, jednom trakom.
Duge su kolone putničkih vozila na ulazu u Bosnu i Hercegovinu na graničnim prijelazima: Kostajnica, Gradina, Brod i Kamensko, dok na izlazu iz Bosne i Hercegovine vozači mogu očekivati gužvu na graničnom prijelazu Gradiška. Na ostalim graničnim prijelazima zadržavanja za putnička vozila nisu duža od 30 minuta.
Zbog registracije putnika po novom sustavu izlaska i ulaska u zemlje Europske unije (EES, Entry/Exit System), moguća su duža zadržavanja na graničnim prijelazima.
Granični prijelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone. Zabranjen je promet za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prijelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prijelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu prometovati na GP Šepak od 9 do 13 sati i od 22 do 6 sati (vikendom mogu prelaziti u terminu od 22 do 6 sati), priopćeno je iz BiHAMK-a.