U protekla 24 sata na širem bečkom području palo više od 100 litara po četvornom metru, pri čemu pojedine okolne stanice mjere i duplo veće količine od navedene.
Kontakt dvije zračne mase različitog podrijetla i kontinuirani dotok vlage sa Crnog Mora preko Karpata donosi mnoštvo vlage te veće ohlađivanje zraka koje je Češkoj Republici i Austriji i prouzročilo poplave, napisao je na društvenim mrežama Nedim Sladić, bh. meteorolog.
Istaknuo je da je u protekla 24 sata na širem bečkom području palo više od 100 litara po četvornom metru, pri čemu pojedine okolne stanice mjere i duplo veće količine od navedene. “Ciklona koja se nalazi nad Panonskom nizijom sada se zadržava centrom nad Vojvodinom te se sporo kreće retrogradno prema zapadu (umjesto očekivanog premještanja na istok), donoseći danas obilnije padaline ostatku Austrije.
Osim padalina nastavlja i jak vjetar sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Vidimo da postoji i velika prostorna razlika u količini padalina (od gotovo tragova ili nimalo kiše u južnoj Štajerskoj, do potopa na sjeveroistoku Austrije), koju diktira alpsko područje, pa je Slovenija poprilično zanimljiva ovdje – ljubljanska kotlina također ima tek mjerljive tragove kiše”, objavio je Sladić.
Pojašnjava da su ova područja pošteđena zbog “tzv. karavanškog fena, gdje se glavnina kondenzira i samim tim padaline ispadaju sa navjetrinske strane Alpa, a potom spuštanjem poput slapa niz zavjetrinsku stranu planine uslijed hidrauličkog skoka isušuje zrak putem generiranih turbulentnih vrtloga koja zbog svojeg geografskog položaja naročito pogoduje Ljubljani”. Dodao je da osim povremenih i kratkotrajno jakih udara sjeverca i sjeverozapadnjaka tokom nedjelje, BiH ne očekuje ništa više, te da nema razloga za zabrinutost.
Izvor: Bljesak.info