spot_img
spot_img
Nedjelja, 8 rujna, 2024

Bez njega je vjenčanje nezamislivo: Znate li kada su i zašto su mladenke počele nositi bukete?

Povijest vjenčanog buketa duga je i zanimljiva. Dok danas ima prvenstveno dekorativnu ulogu, nekad se uz njega vezala zanimljiva simbolika.

Vjenčani buket u rukama mladenke neizostavni je detalj na svim vjenčanjima. Po internetskim bespućima šire se različite teorije o tome kako su i zašto mladenke počele nositi bukete. Prema jednoj od popularnijih, ta se praksa proširila u srednjem vijeku, u kojem ljudi nisu imali razvijene higijenske navike, poput redovitog kupanja, pa su, tvrde neki, mladenke počele nositi cvjetne bukete kako bi prikrile neugodne tjelesne mirise. No, povijesni zapisi dokazuju kako je priča o vjenčanom buketu puno starija, piše portal specijaliziran za vjenčanje Brides. Vjenčanje bez cvijeća bilo je nezamislivo čak i prije naše ere.

Antičko doba: Povjesničari kažu kako običaj nošenja buketa na vjenčanju datira iz antičkog doba. Još su stari Grci i Rimljani, pa čak i Egipćani, na vjenčanju nosili mirisno bilje i začine kako bi otjerali lošu sreću. Cvijeće je bilo obvezan detalj i za mladenku i mladoženju, no tadašnji buketi bili su skromniji od današnjih, a simbolizirali su novi početak i donosili nadu u plodnost, sreću i vjernost. U buketima su bili uobičajeni dodaci poput kopra, koji se smatrao afrodizijakom, zatim ružmarina koji se ugrađivao u buket za vjernost, pšenice za plodnost, bršljana za neraskidivu vezu i čička, majčine dušice, vrijeska ili bosiljka za zaštitu.

Srednji vijek: Osim zbog već spomenutog prikrivanja neugodnih tjelesnih mirisa, mladenke u srednjem vijeku nosile su bukete jer se vjerovalo kako im oni osiguravaju i druge oblike zaštite. U njih su se redovito stavljali bijeli luk i drugi začini jer se smatralo kako oni tjeraju zle duhove, lošu sreću i eventualne kletve koje bi mogle nauditi mladencima. U srednjem vijeku započinje i tradicija bacanja buketa. Naime, tada se vjerovalo kako dodirivanje mladenke ili, još bolje, uzimanje dijela njezine vjenčanice, donosi sreću i skorašnje zaruke. Prema nekima, bacanje buketa izmišljeno je kao strategija bijega, kako bi se od mladenke odvratile razularene gomile mladih dama.

Elizabetansko doba: Tijekom elizabetanskog doba buketi su počeli imati više dekorativnu svrhu. Mali buketi postali su neizostavni detalj u rukama mladenke, a ponekad su se buketići pripremali kao pokloni za goste. Za dodatan šarm, moderne nevjeste počele su nositi cvjetne aranžmane u složenim frizurama. Prije toga, kosu su uglavnom nosile spuštenu niz leđa, ponekad ukrašenu malim cvjetnim vijencem.

Viktorijansko doba: U ovo se doba rađa svadbeni buket kakav poznajemo danas. U to vrijeme odabir cvijeća bio je vezan uz romantične osjećaje mladenke i sa sobom je nosio određenu simboliku, što se do danas uglavnom izgubilo pa se buket sada bira kako bi se uskladio s ostalim bojama i stilom na vjenčanju.

Suvremeno doba: Glavni cilj vjenčanog buketa danas jest da bude modni dodatak koji će se savršeno uklopiti u odabrani styling mladenke te uskladiti s ostalim dekoracijama na vjenčanju. Pa iako danas ne vjerujemo u tjeranje zlih duhova, niti nam buketi trebaju za prikrivanje neugodnih mirisa, cvijeće još uvijek za mnoge ima važnu simboliku i lijepo je vjerovati kako će ono mladencima donijeti radost i sreću.

Izvor: Večernji list

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti