spot_img
spot_img
Srijeda, 18 rujna, 2024

Autohtona vrsta domaćih životinja u BiH: Pramenka

 

OPIS PASMINE

Pramenka je kasnozrela pasmina, krupnije i čvrste, ali skladne tjelesne građe. To je kombinirana pasmina za proizvodnju mesa i mlijeka, a također moguće je dobiti i kvalitetnu vunu. Pramenke su otporne životinje i dobro prilagođene lošim uvjetima života. To su kasnozrele ovce i završavaju tjelesni razvoj s 3-4 godine. Pramenka je kombinirani tip ovce i ima trostruku namjenu – mlijeko, vuna i meso. Tradicionalno se uzgajaju ekstenzivno na velikim prirodnim pašnjacima. Tijekom zime ishrana im je vrlo skromna, dovoljna da zadovolji samo osnovne potrebe. Danas postoji pet sojeva pramenke i to: dubska, kupreška, privorska, stolačka i podveleška.

Dubska ovca: uzgaja se u selu Dub kod Travnika. Najviše se uzgaja na području Vlašića. Zanimljivo je to da je skromna u potrebama hrane i izuzetno otporna na različite bolesti. Njeni proizvodi za ishranu ljudi mogu se promovirati kao dio tradicionalnog života kroz ekoturizam. Selo Dub smatra se i genetskim centrom ove pasmine. Uzgaja se na nadmorskoj visini od 800 do 1.200 metara. Od mlijeka ove ovce proizvodni se poznati travnički ili vlašićki sir.

Kupreška ovca: uzgaja se na području Kupresa. Ima slabiji prinos vune, ali jako dobru proizvodnju mlijeka.

Podveleška i stolačka ovca: uzgajaju se na području Hercegovine koje karakterizira izuzetno loš kvalitet pašnjaka, zato su znatno sitnije od ostalih tipova.

Privorska ovca: uzgaja se uglavnom u planinskim područjima, posebno oko izvora rijeke Vrbas. Korištena je za oplemenjavanje drugih tipova pramenke u Hrvatskoj.

Izvor: Prof. dr Vedad Šakić, Prof. dr Velija Katica, Jasmin Katica, dipl.vet”Autohtone vrste domaćih životinja u Bosni i Hercegovini”

 

 

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti