Srijeda, 24 travnja, 2024

Modri su slavljem u Varšavi prešli još jednu prepreku na putu do mjesta u europskoj eliti.

LEGIA – DINAMO 0:1 (Franjić 20′)

VARŠAVA – Stadion Poljske vojske. Gledatelja: 31.000. Sudac: Benoit Bastien. Pomoćnici: Zakrani i Berthomieu. Četvrti sudac: Pignard (svi Francuska).

LEGIA: Boruc – Jedrzejczyk, Wieteska, Nawrocki – Juranović, Slisz, Martins (od 46. Josue), Mladenović – Luquinhas, Lopes (od 71. Muci) – Emreli (od 56. Pekhart). Trener: Czeslaw Michniewicz.

DINAMO: Livaković – Ristovski, Lauritsen (od 25. Perić), Theophile, Franjić – Jakić (od 46. Moubandje) – Ivanušec (od 64. Menalo), Mišić, Majer (od 77. Gojak), Oršić – Petković. Trener: Damir Krznar.

ŽUTI KARTONI: Wieteska (28., preoštar prekršaj), Jedrzeyczyk (28., nesportsko ponašanje), Perić (45.+2., preoštar prekršaj), Josue (72., povlačenje suparnika), Mišić (77., preoštar prekršaj), Oršić (77., preoštar prekršaj), Juranović (88., nesportsko ponašanje), Gojak (90.+4., preoštar prekršaj).

Lakše se diše u Maksimiru, ušao je Dinamo u play-off Lige prvaka, osigurao Europsku ligu, a za ulazak u elitno natjecanje igrat će protiv moldavskog Šerifa! Vratio se Dinamo u Varšavi pobjedničkim navikama, od 20. minute držao prednost i izdržao, ovaj put nije Modre iznenadio zalutali metak, Livakovićeva mreža ostala je prazna. Sve u svemu, sjajan utorak za Dinamo, još jedna sezona u najmanje Europskoj ligi. Utakmice s Crvenom zvezdom neće biti, ali to nije Dinamova krivica, hrvatski prvak napravio je što je trebao. A pobjedu u Varšavi posebno će pamtiti Bartol Franjić, mladić koji je jedna od glavnih priča ove sezne.

Inače je zadnji vezni, koji igra i stopera, prebačen iznenađujuće na lijevi bok, zabio je kao prava špica! Bartol Franjić dočekao je u 20. minuti svoj najveći trenutak dosadašnje seniorske karijere, dotrčao je sa svoje polovice, pretrčao Juranovića, odlično se ubacio iza Legijine obrane, Ivanušec ga je vrhunski proigrao, realizacija je bila nepogrešiva, Boruc nije imao šanse. Dinamo je brzo poveo, baš kako su Modri željeli, tako je išla utakmica. Od početka se Dinamo nametnuo, kontrolirao susret, bez prave opasnosti na obje strane sve do te 20. minute. Školski su Dinamovi igrači odigrali tu akciju, predstavili Poljacima taj svoj arsenal napadačkog talenta, sputali entuzijazam domaćina. Ipak, nije sve bilo idealno, nakon jednog starta ozlijedio se Lauritsen, uz bolnu grimasu na licu morao je iz igre u 25. minuti, ušao je Perić.

Poljaci su krenuli po izjednačenje, ali prijetili su uglavnom iz kornera, nakon jednog udarca iz kuta, Luquinhas je pucao glavom, bila je to neugodna parabola koja je išla prema suprotnom kutu, Livaković se nije dao smesti, odlično je obranio taj neobičan pokušaj. Bila je tad Legia najbliže izjednačenju u prvom dijelu, još jednom pokušao Ermeli, opet je bio samo korner. Jedan pokušaj Oršića Majera iz slobodnjaka, oba kraj gola, bile su, pak, Dinamove prijetnje koje nisu pogodile cilj.

Ostao je na odmoru u svlačionici Jakić, ušao je Moubandje, a Legia je bolje otvorila nastavak. Prvo upozorenje bio je ubačaj Mladenovića na peterac, Emreli je za sekundu zakasnio, mogla je to biti matna situacija. Potom je s 20-ak metara, malo preko gola, koju minutu kasnije iz iste pozicije Luquinhas je natjerao Livakovića na obranu. Samo kao dokaz da još ništa nije gotovo, da Dinamo nije još završio posao. Odgovorio je udarcem glavom, pokraj gola, Mislav Oršić. Pritiskala je Legia, pokušala izjednačiti, trajao je taj pritisak 20-ak minuta, Juranovićev ubačaj iz prekida na drugoj vratnici pronašao je Wietesku, ali on nije najbolje pucao. Smirio je tada Dinamo tu ofenzivu, ali nedostajao je neki Dinamov proboj prema Legijinom golu, potez koji bi riješio utakmicu, nisu u napadu Modri napravili ništa, izostala je odlučnost, ostala je neizvjesnost. Ušao je s klupe poljski junak iz Zagteba, Muci, bacili su domaćini sve karte na napad, na gol koji bi ih vratio u život. Onda je Menalo presjekao loptu braničima Legije, ali loše pucao s 18 metara, mogao je to bolje zavšiti.

No, nakon toga Legia više nije uspjela opasnije prijetiti, nije Dinamo opasno živio, već je rutinski sačuvao prednost. Dragocjenih, velikih 0:1. Sve su lopte modri braniči ispucali iz svog šesnaesterca, nisu dopustili da Livaković bude na mukama. U zadnjem napadu došao je pred Dinamov gol i vratar Boruc, no, nije niti on pomogao, nije to bila večer u kojoj će Dinamo posrnuti na samom kraju, već večer u kojoj su se Modri približili još korak Ligi prvaka.