Subota, 20 travnja, 2024

VELIČANSTVENA PROSLAVA U BUSOVAČI Prije četiri godine Vatreni su postali svjetski viceprvaci!

U čudesnom finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji prije četiri godine, a s čak šest postignutih pogodaka nogometaši Francuske pobijedili su Hrvatsku i po drugi put u svojoj povijesti osvojili naslov prvaka. Ostaje dojam da je Hrvatska bolje izgledala i stajala na travnjaku, a da je Francuska iskoristila svoje prilike te stigla do naslova prvaka.

Francuska je povela autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, na 1-1 poravnao je Ivan Perišić u 28., novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. iz 11-erca, da bi u nastavku “galski pijetlovi” preko Paula Pogbe u 59. i Kyliana Mbappea u 65. minuti stigli do vodstva od 4-1. Na konačnih 4-2 smanjio je Mandžukić u 69. minuti.

Najveći uspjeh u povijesti našeg nogometa

Drugo mjesto u Rusiji na najveći je uspjeh hrvatskog nogometa u povijesti, nadmašeno je treće mjesto iz Francuske 1998.Francuska je pak po drugi puta osvojila naslov svjetskog prvaka, prvi je proslavila upravo te 1998. na domaćem terenu kada je svladala Hrvatsku u polufinalu sa 2-1, a Brazil u finalu sa 3-0.

Hrvatska je odigrala hrabro finale u kojem je sreća ipak bila naklonjena Francuzima, posebno u prvom poluvremenu kada su samo dvaput ozbiljnije ušli u hrvatski šesnaesterac, a nagrađeni su s dva gola – autogol Mandžukića i iz vrlo dvojbenog jedanaesterca kojeg je nesigurni sudac Pitana nakon dugog provjeravanja ipak dosudio, a uopće nije bio siguran u svoju odluku.

Veličanstvena proslava u Busovači

Među Hrvatima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i inozemstvu, u tih nekoliko tjedana vladalo je ogromno zajedništvo, ljubav, jedinstvo. Osjetilo se ono i u Busovači, na busovačkim ulicama, gdje su navijači nakon svake utakmice slavili, veselili se, pjevali do dugo u noć. Brojni su otišli i u Zagreb na doček Vatrenih. Što reći nego da je tu uistinu lijepa uspomena, uspomena koja će nadamo se ponovno zaživjeti. Bravo Vatreni, bravo Zlatko Dalić!