Lica najvjerovatnije pokušavaju zloupotrijebiti bankovne podatke korisnika, koriste oficijelni naziv i logo “JP BH Pošta”
Upozorenja građanima da ne nasjedaju na pokušaje prevaranata koji nastoje zloupotrijebiti podatke ovog javnog poduzeća, iz “BH Pošte” sve su učestalija. Pokušaji phishinga lažnim predstavljanjem trećih lica kao “BH Pošta” Sarajevo dešavaju se u kontinuitetu od 2022., s periodima pojačanog obima i intenziteta u kojima stiže veći broj upita korisnika, kazali su za “Avaz” u Odjeljenju informiranja “BH Pošte”.
Lažni oglasi
– Posljednjih dana smo zaprimili veći broj upita vezanih za lažne SMS poruke u formi “obavijesti” o dospijeću pošiljke, gdje se traže podaci o adresi kako bi se navodna pošiljka “mogla isporučiti”. Lica najvjerojatnije pokušavaju zloupotrijebiti bankovne podatke korisnika, koriste zvanični naziv i logo “JP BH Pošta”, kako bi izgledalo da je način na koji se vrše prevare i otuđenja legitiman način poslovanja “JP BH Pošta”. Ovaj tip pokušaja prevare je zabilježen u većem intenzitetu i protekle godine, u istom periodu – navode u odgovorima.
Drugi najčešći vid pokušaja prevare su lažni oglasi u kojima se prodaju “nepotraženi i izgubljeni paketi”. Ovi oglasi uglavnom ciljaju korisnike društvenih mreža Facebook, Instagram i TikTok. Zabilježeni su i pokušaji prevare direktnim kontaktom korisnika web platformi za kupoprodaju i pozivima na prijavu za novčane grantove, državne subvencije…
– Zajedničko za sve vidove pokušaja prevare je da se lica lažno predstavljaju kao “JP BH Pošta” i da će u jednom momentu tražiti osobne podatke građana, najčešće ime, prezime i broj bankovne kartice, uz krinku da se obavlja neki vid potrebne novčane transakcije – plaćanje dostave, dopuna podataka i slično. Nakon ovoga slijedi pokušaj krađe novca s bankovnog računa – naglašavaju iz BH Pošte.
Svi pokušaji redovno se prijavljuju FUP-u i MUP-u KS, a građani se u kontinuitetu upozoravaju na opasnost. Cyber napadi u kojima napadači na prevaru pokušavaju dobiti brojeve kreditnih kartica, korisnička imena, lozinke i druge osobne podatke (“phishing”), sve je izraženiji problem i u BiH s rastom prodaje putem weba, a BH Pošta je, sa bankama i e-shop platformama u samom vrhu liste najranjivijih pravnih subjekata u smislu zloupotrebe imena i loga.
Provode se provjere
– Svjesni potencijalnog rizika, prijetnju smo identificirali u ranoj fazi i promptno poduzeli aktivnosti na ograničavanju i ublažavanju potencijalne štete za građane i kompaniju. U kontinuitetu, a intenzivno od 2022., provodimo provjere sigurnosti sistema i podataka korisnika. Sistemi obrade podataka, web platforme i drugi kanali komunikacije BH Pošte nisu bili kompromitirani niti u jednom momentu, a svi pokušaji prevare dolaze putem lažnih linkova generiranih izvana – ističu iz BH Pošte.
Apeliraju na građane da budu oprezni i da ne otvaraju lažne poruke ili linkove u njima, te naglašavaju da BH Pošta nikada ne šalje ovakve vrste poruka, a od svojih korisnika nikada ne traži podatke poput broja bankovne kartice i druge sigurnosne osobne podatke.
Izvor: dnevni avaz