spot_img
spot_img
Utorak, 10 prosinca, 2024

U Kiseljaku i ove godine proslavili Martinje

Blagdan Sv. Martina se slavi 11. studenog, zaštitnik vinograda i vinogradara. Jedan je to od najveselijih blagdana.

Jeste li znali da se vinogradi nalaze i u Kiseljaku?

Obrt “Vina Pejčinović” iz Kiseljaka je i ove godine organizirao proslavu Martinja, drugu godinu zaredom. Svečanost krštenja mošta održana je u subotu 9. studenog u kiseljačkom naselju Mrakovi, prenosi Kiseljak.info.

Tradicijski obred kojim mošt postaje vino bio je središnji događaj u Mrakovima. Gvardijan Franjevačkog samostana  sv. Katarine u Kreševu,  fra Josip Tomas, obavio je najvažniji obred i blagoslov nazočnih.

Za sve posjetitelje osigurana je bogata ugostiteljska ponuda: Mošt, vino i bogata trpeza za koju su se pobrinuli domaćini Katarina Pejčinović i majstor za gulaš Goran Pejčinović.

Mošte, ja te krstim na vino u ime onoga koji te proizveo i u ime svetog Martina, i duha od kojega mošt kuha. Evo ti soli da od tebe glava nikoga ne boli. Mir budi uvijek s tobom. Da budeš uvijek pun duha i jakosti“.

Za svaku priču o vinu potrebno je imati vinograd, tradiciju i iskustvo. Vinograd je potrebno zasaditi, tradiciju stvoriti, a iskustvo steći.

Kako su nastala Vina Pejčinović?

– Ljubav prema vinu dogodila se spontano, obilazeći vinske podrume u Baranji i slušajući priče ljudi kako žive sa vinom i od vina kao da sam i sam poželio biti dio te vinske priče. Idućih par godina vino mi postaje najvažnija sporedna stvar na svijetu, želja da upoznam sve vinske sorte i vinske regije rezultirala je neprekidnom potragom za najboljim  vinima.

Nakon nebrojeno otvorenih boca shvatio sam da ne postoji najbolje vino, ali postoji puno odličnih vina od kojih je svako posebno na svoj način. Sa svakom novom otvorenom bocom u meni je rasla želja da napravim vina onako kako ih ja vidim i doživljavam.
I tako, bez vinograda, tradicije i iskustva, s velikim entuzijazmom zaputio sam se 2015. godine po svoje prvo grožđe u Hercegovinu i započeo priču za koju ni sam nisam bio siguran u kojem smjeru će ići.

Devet godina kasnije, imam zasađenih 700 loza sorte Sauvignon Blanc. Sakupilo se i ponešto iskustva, izgradila se mala vinarija a nedostatak tradicije omogućit će mi da vjerujem da je sve moguće, čak i to da vinograd u Kiseljaku, na 600 metara nadmorske visine, može dati vrhunsko grožđe za vrhunsko vino. Ovo je druga godina berbe sa vlastitih trsova, a ubrano je oko blizu 400 kilograma grožđa, ispričao nam je Goran Pejčinović, vinar i vinogradar iz Kiseljaka.

Sva vina koja proizvode imaju samo jedan  kriterij, a to je pažljivo odabrano vrhunsko grožđe i puno uloženog truda i rada kako bi dobili prirodna i iskrena vina od kojih ne boli glava.

U Kiseljaku u blizini vinograda “Pejčinović” se nalazi i Obrt Vinograd – Vočnjak “Škoro”

Kako je nastao Vinograd – Vočnjak Škoro

Kiseljačanin Miroslav Škoro je svoj vinograd zasadio u svom rodnom selu Doci prije šest godina te ima svoj obrt. Trenutno ima 740 trsova loze i 500 nasada voćki.  Ne zna hoće li proširiti svoj vinograd jer nije očekivao toliko posla i nedostaje mu radna snaga.

– Naša vinarija proizvodi vrhunsko vino, nazvano po samoj sorti (Palava). Ova godina je bila loša kada je u pitanju grožđe. Škoro proizvodi i likere, te 15 vrsta rakija među kojima su i rakije od mrkve, lubenice, banane, mandarine, a od ove godine i od japanske trešnje. Uz mnogo truda i znoja se može doći do vrhunskih rezultata, govori Škoro.

Sveti Martin slavi se u čast rimskog viteza iz pokrajine Savarije iz današnje Mađarske. Prema legendi, vitez je bio blag čovjek koji se zaredio i godinama djelovao u samostanu u Galiji te je izabran za biskupa Toursa. Proglašen je svetim 370. godine, a pokopan je 11. studenog 397. godine te se zbog toga na taj datum slavi njegov spomendan.

U nastavku pogledajte kako je to danas izgledalo u Kiseljaku…

Izvor: kiseljak.info

spot_img

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti