Grad Banja Luka, pod vodstvom gradonačelnika Draška Stanivukovića, odlučio je uvesti niz “mjera štednje”, među kojima se izdvaja zatvaranje javnog parkinga ispred zgrade Vlade Republike Srpske te gašenje javne rasvjete na ulicama koje vode do Palače Republike Srpske, sjedišta entitetskog predsjednika.
Ove mjere dolaze u kontekstu najavljenog usvajanja Zakona o proračunu Republike Srpske, koji predviđa preusmjeravanje dijela sredstava od PDV-a, koji su do sada pripadali Banjoj Luci i Bijeljini, u općine sa slabijim razvojem.
Naime, ova promjena znači da će sredstva koja su ranije išla u gradove s više od 100.000 stanovnika biti preusmjerena u siromašnije općine. Ovo ne bi bilo iznenađujuće da se nije dogodilo u gradovima u kojima nije pobijedio kandidat SNSD-a za gradonačelnika.
Stanivuković je ove mjere obrazložio kao odgovor na smanjenje prihoda koji pripadaju Banjoj Luci. “Putevi koji vode do institucija koje se ‘osvećuju’ Banjoj Luci bit će u mraku i tako će ostati sve dok ne povuku sramni prijedlog zakona, koji smanjuje prihode Banje Luke koji su namijenjeni našoj djeci, Banjalučanima i razvoju grada”, rekao je gradonačelnik.
Prema njegovim riječima, parking ispred zgrade Vlade Republike Srpske bit će zatvoren, a sve prometnice koje vode do tog objekta bit će pretvorene u pješačke zone. “Neka gospoda izađu iz svojih zatamnjenih automobila i šetaju. Svim republičkim institucijama koje imaju neizmirena dugovanja za vodu i grijanje, od danas počinje isključenje. Palača predsjednika danas nije imala vodu”, poručio je Stanivuković.
Gradonačelnik naglašava da ove mjere nisu rezultat njegovih osobnih želja, već “jasan odgovor na maćehinski pristup” prema najvećem gradu u Republici Srpskoj. “Mjere ćemo pooštravati iz dana u dan, sve dok ne povuku sramni zakon. To je jedino što tražimo!”, istaknuo je Stanivuković, naglasivši da su ovo samo prve u nizu mjera koje će biti poduzete ukoliko vlasti ne povuku kontroverzni zakon.