Iz Kluba skakača Mostar su poručili da će dok postoje obilježavati godišnjicu kako se ovakav događaj ne bi opet ponovio.
Prije 31 godinu tijekom rata u BiH srušen je Stari most, Klub skakača u vodu Mostar obilježio je ovaj događaj skokom bez aplauza. ”Ovo je jedno od bitnijih obilježavanja koji svake godine obilježimo tradicionalno skokom bez aplauza. Ove godine skok izvodi Armin Karalić”, rekao je Lorens Listo, predstavnik kluba skakača. Kaže da će se godišnjica rušenja obilježavati dok god ovaj klub postoji.
”Obilježavat ćemo godišnjicu rušenja u 10 sati i 16 minuta kada se dogodio nemili događaj. Isto kao i obnovu tako ćemo obilježavati i godišnjicu rušenja da mlađe generacije ne zaborave šta se desilo. Da se ne zaboravi i da se ne bi desilo opet. Zato pozivamo sve građane Mostara i BiH da obilježimo zajedno ovaj dan da se nikad ne ponovi”, kaže Listo.
Most je za vrijeme sukoba u Mostaru bio jedina veza između istočne obale Neretve pod nadzorom Armije i manjeg dijela grada na desnoj obali koji je također bio pod bošnjačkim nadzorom.
Srušen je 9. studenog 1993. godine zbog čega se direktno teretilo zapovjednika HVO-a Slobodana Praljka pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu u predmetu Prlić i ostali. Podsjetimo, žalbeno vijeće Haaškog suda (ICTY) je tijekom suđenja šestorci u Haagu zaključilo da nije dokazan element kaznenog djela te je ukinulo osuđujući dio prvostupanjske presude za zločin “bezobzirnog razaranja gradova i sela” koji se odnosi na Stari most u Mostaru. Zaključeno je i kako ”nijedan razuman procjenitelj ne može doći do zaključka da je cilj HVO-a bilo teroriziranje civila prilikom rušenja mosta”. Stoga je zaključeno da je Stari most ”bio vojni cilj, da se njegovim razaranjem ostavio siguran vojni dobitak i da se ne može smatrati da je to bezobzirno razaranje”.
Simbol grada na Neretvi sagrađen je između 1557. i 1566. godine, po nalogu sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je građenje povjerio Mimaru Hajrudinu, istambulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana. Iako je malo službenih podataka o njegovoj gradnji, pouzdano se zna da je most bio najveća lučka konstrukcija na svijetu i jedan od najvećih graditeljskih poduhvata tog vremena. Luk je napravljen od kamena tenelija. Visina svoda je 28,7 metara, odnosno 21 metar iznad nivoa rijeke Neretve. Za čuvare mosta izgrađene su dvije kule, Halebija i Tara, koje su tijekom turske vladavine služile kao skladište za oružje. Obnova Starog mosta koju su financirali Turska, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i Grad Mostar počela je 2003. godine. Prvi kamen u novi luk Starog mosta ugradio je tadašnji zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinč. Obnova je završena u srpnju 2004., a ceremonija svečanog otvorenja upriličena je 23. srpnja 2004. godine. Godine 2005. Stari most, zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten je na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Time je postao prvi spomenikom kulturne baštine na UNESCO-ovu popisu iz BiH.
Izvor: bljesak.info