spot_img
spot_img
Utorak, 10 prosinca, 2024

Savjeti za uspješan uzgoj zimskih kultura u plastenicima

Zimske kulture poput špinata, salate, rukole i mladog luka savršen su izbor za uzgoj tijekom hladnijih mjeseci, osobito u plastenicima koji nisu opremljeni grijanjem. Iako su ove biljke otporne na niske temperature, zahtijevaju pažljivu prihranu i njegu kako bi se osigurao zdrav rast i optimalan prinos. Ovdje su neki korisni savjeti za pravilnu ishranu i održavanje zimskih kultura, čak i u uvjetima niskih temperatura.

Specifične potrebe za hranjivima

Zimske kulture imaju relativno skromne zahtjeve za hranjivim tvarima, no ključne komponente tla mogu značajno utjecati na njihov rast i razvoj.

  • Dušik (N) važan je za razvoj lisnatih biljaka poput špinata i salate. Nedostatak dušika uzrokuje usporen rast i žućenje listova.
  • Fosfor (P) pomaže u razvoju korijena, što je posebno važno u hladnijim uvjetima.
  • Kalij (K) poboljšava otpornost biljaka na hladnoću, jača kvalitetu listova i pomaže u zadržavanju vode u tkivima.
  • Magnezij (Mg) i kalcij (Ca) pomažu u održavanju zelene boje listova i stabilnosti biljke.
  • Mikroelementi poput željeza (Fe), cinka (Zn) i bora (B) potrebni su za vitalne procese, osobito kod rukole i mladog luka.

Načini ishrane

U hladnijim uvjetima odabir pravih metoda prihrane od esencijalne je važnosti kako bi se izbjegla oštećenja biljaka i osigurao optimalan unos hranjivih tvari.

  1. Organska gnojiva: Kompost, humus od glista (vermikompost) i pepeo od drveta izvrsni su izvori hranjivih tvari za zimske kulture. Kompost dodajte prije sadnje za postepeno otpuštanje hranjivih tvari, dok je humus od glista odličan za lisnate kulture.
  2. Mineralna gnojiva: Otopljena gnojiva koja se primjenjuju folijarno ili putem navodnjavanja mogu biti učinkovitija u hladnim uvjetima jer biljke sporije usvajaju hranjive tvari iz tla. Preporučuje se korištenje NPK gnojiva s većim udjelom kalija i fosfora (npr. 10-20-20) ili kalcijevog nitrata koji osigurava brzo dostupni dušik i kalcij.
  3. Folijarna prihrana: Otopine mikroelemenata (Fe, Zn, Mn) koje se nanose na listove također su izvrsna opcija, osobito kad biljke usporeno upijaju tvari kroz korijen.
  4. Aminokiseline i ekstrakti algi: Ovi dodaci pomažu biljkama da prebrode stres izazvan hladnim uvjetima i ubrzavaju njihov rast.

Malčiranje i zalijevanje

Malčiranje je od velike pomoći u zaštiti tla od smrzavanja i održavanju aktivnih mikroorganizama. Korištenje organskog malča poput slame ili suhog lišća može pomoći u održavanju stabilne temperature tla i razgradnji organske tvari, što omogućuje lakši pristup hranjivima.

Zalijevanje je također ključni faktor. Voda treba biti blago zagrijana (oko 15-20°C) kako bi se izbjegao šok za korijenje. U zimskim uvjetima biljke sporije koriste hranjive tvari, pa je važno prihranjivati ih u manjim, ali češćim dozama.

Preporuke po kulturama

Svaka zimska kultura ima specifične potrebe:

  • Špinat voli plodno tlo bogato organskom tvari. Prihranjujte ga kalcijevim nitratom svakih 10-14 dana. Izbjegavajte previše dušika, jer to može izazvati nakupljanje nitrata.
  • Salata je osjetljiva na manjak kalcija, što može izazvati vršnu trulež listova. Redovito dodajte kalcijev nitrat, a kombinacija komposta i mineralnih gnojiva omogućit će postepeno otpuštanje hranjivih tvari.
  • Mladom luku je potrebno više kalija za razvoj čvrstih stabljika. Preporučuje se primjena NPK gnojiva (10-20-20) svaka dva tjedna. Pazite na vlažnost tla, koje ne smije biti previše mokro.
  • Rukola zahtijeva dobar balans dušika i kalija. Folijarna prihrana s otopinom morskih algi pomoći će boljem rastu ove brzorastuće biljke.

Održavanje optimalnog pH i zdravlja tla

Za zimske kulture optimalni pH tla je između 6,0 i 7,0. Ako je potrebno, pH možete korigirati dodavanjem dolomitnog vapnenca (za povećanje pH) ili sumpora (za smanjenje pH).

Zimske kulture u plastenicima bez grijanja mogu uspješno rasti uz pravilnu prihranu, malčiranje i pažljivo zalijevanje. Održavanje ravnoteže hranjivih tvari i prilagodba uvjetima niskih temperatura ključni su za postizanje zdravog rasta i visokog prinosa u zimskim uvjetima.

spot_img

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti