Marin Bago, predstavnik Udruženja za zaštitu potrošača “Futura”, savjetuje potrošačima da pažljivo planiraju svoju potrošnju. Ako im nešto zatreba, preporučuje im da uspore cijenu proizvoda koju plaćaju danas s onom koja je bila prije mjesec ili dva, kako bi provjerili je li doista riječ o sniženju. On ističe da postoji mogućnost da trgovci predstave aktualnu cijenu kao sniženu, a da prethodnu cijenu izmjeste ili izmisle, čime se stvara dojam većeg popusta.
Najveći svjetski shopping događaj, “Crni petak”, koji se slavi posljednjeg petka u studenom, prošle je godine u Bosni i Hercegovini izazvao rekordnu potrošnju, a kupci su samo na taj dan potrošili više od 370 milijuna maraka. Iako pravi “Crni petak” donosi značajna sniženja koja pomažu trgovcima da isprazne skladišta, u BiH to nije uvijek slučaj, pa je za potrošače često teško razlikovati stvarna sniženja od marketinških trikova. Bago napominje da postoje trgovci koji zaista smanjuju cijene starijih modela i zaliha, ali i onih koji koriste “crni petak” kako bi stvorili privid velikih popusta, a zapravo ne nudi ništa povoljnije.
S obzirom na to, Bago savjetuje potrošačima da budu oprezni i da iskoriste tehnologiju – mobilne telefone i aplikacije za praćenje povijesti cijena proizvoda. Također, ističe potrebu za većim angažmanom tržišnih inspektora, jer samo oni mogu provjeriti stvarnu povijest cijena i spriječiti moguće prevare.
Bago napominje da potrošači, kada uđu u trgovinu, često ne znaju koliko je neki proizvod, poput jakne, koštao prije nekoliko dana, pa im je teško procijeniti je li cijena zaista smanjena. Na kraju, dodaje kako će stvarnu situaciju u pogledu kupovne moći potrošača u BiH pokazati službeni podaci poreznih uprava, koji će otkriti hoće li pad kupovne moći stanovništva imati utjecaja na ovogodišnji “Crni petak”.