spot_img
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Sad i Slovenci znaju što je to kreševsko keške

Prigodu uživati u bogatoj gastronomskoj ponudi imali su gosti iz mjesta Brežnice koji su kušali tradicionalno jelo – piletinu s pšenicom

Povratnička župa Deževice, smještena na više od 900 metara nadmorske visine, među planinama Bitovinja i Inač u općini Kreševo, intenzivno razvija vjerski turizam kao priliku za ostanak i opstanak na ovom području, piše Večernji list BiH.

Središte turističkog razvoja je Vrelo sv. Jakova Markijskog, nekadašnjeg vikara Bosanske vikarije, talijanskog franjevca koji je dio života proveo u Deževicama, župi koja datira još iz 15. stoljeća. Za vodu iz spilje u kojoj je obitavao vjeruje se da je ljekovita te je oko spilje nastalo svetište koje godišnje pohode deseci tisuća vjernika i hodočasnika.

O čudesnim ozdravljenjima po zagovoru sv. Jakova, kao i povijesti župe, ovih dana skupini od 40-ak umirovljenika iz mjesta Brežnice u Sloveniji govorio je don Marin Marić, deževički župnik. Iz župnih kronika pročitao im je nekoliko svjedočanstava o čudesnim ozdravljenjima.

Zapisano je kako su uz molitvu i zagovor ovog sveca ljudi ozdravljali od mnogih bolesti, bolesti očiju, ali raznih vrsta osipa. Slovenski umirovljenici, uz molitvu i razgovor, uživali su u šetnji te razgledavanju župne crkve Gospe Snježne i svetišta. U Deževicama, središtu župe s oko 100 stanovnika, nakon rata intenzivno se radi na razvoju turističke ponude. Uz Hodočasnički dom i suvenirnicu, tiskani su turistički vodič i Molitvenik sv. Jakova, a uređuje se i proširuje svetište.

Na putu od crkve do svetišta postavljene su i postaje križnog puta, grade se biciklističke te staze za šetnju, a dio ponude je i gastronomija ovog područja. Prigodu u njoj uživati imali su i gosti iz Slovenije koji su za boravka u Deževicama u restoranu Luka kušali neka od tradicionalnih jela kreševskog i fojničkog kraja kao što je keške, piletina s pšenicom.

– Mi u Deževicama, iako nas je malo, voljom, trudom i radom pokazujemo da je moguće razvijati i ovakva mjesta u kojima Hrvati katolici žive i uspijevaju opstati stoljećima, unatoč svim teškoćama, među kojima je i posljednji rat u kojem je župa do temelja porušena. Trenutačno nas u projektu proširenja svetišta podržavaju Ured za Hrvate izvan RH, hrvatski član Predsjedništva BiH dr. Dragan Čović te Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta SBŽ-a, ali i mnogi drugi – kaže nam deževički župnik.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM