spot_img
spot_img
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Prosvjedi “Niti jedna više” protiv femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama održat će se u šest gradova u BiH

Prosvjedi pod nazivom “Niti jedna više”, koji se protive femicidu, nasilju nad ženama i djevojčicama, održat će se 10. prosinca u šest gradova Bosne i Hercegovine, s početkom u 11 sati. Prema priopćenju Fondacije “Udružene žene” i Helsinškog parlamenta građana Banja Luka, protesti će biti organizirani u Banja Luci na Trgu Krajine, u Zenici u Titovoj ulici, kod Sinagoge, u Mostaru na Španjolskom trgu, u Trebinju na Trgu Slobode, u Bijeljini na Trgu Kralja Petra I Karađorđevića, a u Tuzli na platou ispred statua Ismeta Mujezinovića i Meše Selimovića, u 16:15.

Prosvjedi se organiziraju kao odgovor na zabrinjavajuće povećanje femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama, te imaju za cilj skrenuti pažnju na nužnost poduzimanja konkretnih mjera i odgovornosti institucija na svim razinama vlasti. Organizatori ističu da je u posljednjih godinu dana u BiH ubijeno još 12 žena, te da odgovorne institucije nisu poduzele dovoljno koraka da pooštre kaznenu politiku i osiguraju učinkovite mjere zaštite, čime se smanjuje rizik od ponovnog nasilja. Također, naglašavaju da se žene ne osjećaju sigurno ni u vlastitim domovima, ni na radnim mjestima, ni na ulicama.

Prosvjednici izražavaju i nepovjerenje u pravosudni sustav, budući da više od 80% slučajeva nasilja u obitelji i intimnim vezama ostaje neprijavljeno, što potiče kulturu nekažnjivosti i nasilja. Uz to, upućuju zahtjeve institucijama, pravosuđu i vlastima, s nadom da će podržati njihov poziv za sigurnije društvo za sve žene i djevojčice u BiH. Među zahtjevima su pozivi policiji, tužiteljstvu i sudovima da pruže zaštitu žrtvama, obaveznu procjenu rizika za sva djela nasilja nad ženama, te osiguraju potrebnu podršku žrtvama u krivičnom postupku.

Također, zahtijevaju povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći za žrtve nasilja, bolju informiranost žrtava o njihovim pravima i uslugama, te hitno postupanje institucija u slučajevima propusta u pružanju zaštite. Traže i strože kazne za počinitelje nasilja, kao i uvođenje kontrole oružja. Zakonodavcima su upućeni zahtjevi da femicid bude prepoznat kao posebno kazneno djelo, te da djeca budu prepoznata kao žrtve nasilja u obitelji. Također, pozivaju na uspostavu jedinstvene baze podataka o slučajevima nasilja i registara počinitelja nasilja, kao i sankcioniranje službenika koji dopuste da nasilje rezultira femicidom. Na kraju, traže obaveznu i kontinuiranu edukaciju svih profesionalaca u institucijama koji se bave pitanjem zaštite od nasilja.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti