U svjetlu trenutnih izazova u popunjenosti kadrova Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH), koji predstavljaju jedan od najvećih problema, te s obzirom na ekonomske uvjete koji motiviraju ljude da traže dugoročniji radni angažman, predložene su izmjene Zakona o službi u OS BiH. Cilj ovih izmjena je produljenje trajanja vojne službe i osiguranje boljih uvjeta za vojnike, kako bi mogli ostvariti pravo na vojnu mirovinu.
Zamjenik ministra obrane BiH, Slaven Galić, predložio je podizanje dobne granice za odlazak u mirovinu na 55 godina, što bi omogućilo vojnicima da duže ostanu u službi, skupe potreban staž i odmah nakon prestanka službe aktiviraju mirovinu. Ovaj prijedlog, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru, ima podršku Kluba Hrvata, a o njemu je govorila i izaslanica u Domu naroda BiH, Marina Pendeš.
Zašto je potrebno podići dobnu granicu?
Trenutna situacija pokazuje da mnogi pripadnici Oružanih snaga BiH ne mogu ostvariti pravo na vojnu mirovinu jer im vojna služba prestaje prije nego što skupe dovoljno staža. S obzirom na izazove u popunjenosti vojnog kadra, produljenje službe za vojnike do 55. godine može biti važan korak prema stabilizaciji situacije. Predloženo rješenje ne samo da bi poboljšalo uvjete za postojeći vojni personal, već bi također motiviralo nove kadrove da se priključe Oružanim snagama BiH.
Financijske i demografske prednosti
Izmjena Zakona o službi također donosi financijske uštede za Ministarstvo obrane BiH. Naime, trenutno se izdvajaju velika sredstva za prijam i obuku novih vojnika zbog nedostatka kadra. S druge strane, stručni vojnici, koji imaju značajno iskustvo i znanje, trenutno napuštaju vojsku jer ne mogu ostvariti mirovinu nakon prestanka službe, što negativno utječe na demografsku sliku. Mnogi od njih napuštaju zemlju u potrazi za boljim uvjetima.
Zadržavanje vojnika u službi nakon 40. godine života, kako navodi Galić, moglo bi znatno olakšati obnovu časničkog i dočasničkog kadra, jer bi iskusni vojnici mogli prenijeti svoje znanje na mlađe kolege. Također, smanjenje broja odlazaka vojnog osoblja u mirovinu u narednim godinama pomoglo bi stabilizirati vojnu strukturu i osigurati kontinuitet.
Praksu drugih zemalja
Zamjenik ministra obrane ističe da mnoge zemlje s dugom vojnom tradicijom već osiguravaju uvjete za ostanak vojnog kadra do umirovljenja, što je praksa koja može biti korisna i za BiH. S obzirom na poboljšane uvjete na tržištima rada u drugim sektorima, izazov u privlačenju novih vojnih kadrova postaje sve veći, zbog čega je nužno donijeti mjere koje bi osigurale jednak tretman vojnika kao i ostalih radnih sektora.
Zaključak
Kao zaključak, Galić ističe da je važno sačuvati najvrjedniji resurs Oružanih snaga BiH – vojnike. Podizanje dobne granice za umirovljenje i produljenje trajanja vojne službe od ključne je važnosti za operativnost Oružanih snaga, stabilizaciju kadrovske situacije i poticanje mladih da se pridruže vojsci.
Prijedlog izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama BiH stoga predstavlja ključnu inicijativu koja ima potencijal donijeti značajne koristi za sve dionike u ovom sektoru, uključujući postojeće i buduće pripadnike Oružanih snaga BiH.