Subota, 20 travnja, 2024

Povijest utakmica s Turskom: Velike pobjede, ali i najveći šok

Hrvatska i Turska do sada su igrale deset puta. Vatreni su slavili tri puta, pet susreta su završila bez pobjednika, dok je Turska upisala dvije pobjede.

Posljednji susret odigrali smo u studenome 2020., bio je to prijateljski dvoboj u Istanbulu koji je završio 3-3. Turci su vodili 1-0 i 2-1, Hrvatska je potom okrenula rezultat u svoju korist, ali je na kraju završilo 3-3.

Uz Turke nas veže prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj 2008.

Hrvatska je također, svladala Tursku s 1-0 na EP-u 2016. na pariškom Parku prinčeva sjajnim pogotkom Luke Modrića, a svakako se pamti i prolazak protiv Turske u dodatnim kvalifikacijama za EURO 2012., uz sjajnu pobjedu od 3-0 u Istanbulu.

Upravo je Turska na Europskom prvenstvu 1996. bila povijesni prvi protivnik Hrvatske na velikim natjecanjima, a zahvaljujući pogotku Gorana Vlaovića to je ujedno postala i prva pobjeda Vatrenih. Vlaović je pobjednički pogodak postigao u 85. minuti nakon brze kontre, a turski branič Alpay Ozalan, koji ga nije zaustavio prekršajem, dobio je nagradu za fair-play. Hrvatska je u svom debiju na međunarodnoj sceni dogurala do četvrtfinala, dok je Turska bila posljednja u skupini s tri poraza.

Iduća dva ogleda bila su prijateljskog karaktera i oba su završila bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiu bilo je 1-1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2-2.

Najveći šok doživjeli smo u Beču na EP-u 2008. Hrvatska i Turska odmjerile su snage u četvrtfinalu, a pogodaka nije bilo sve do kraja produžetaka. Tada je Ivan Klasnić u 119. minuti zabio za 1-0 i činilo se, plasman u polufinale protiv Njemačke koju smo dobili u skupini s 2-1. No, Turska je praktički u zadnjem napadu na utakmici izjednačila na 1-1 pogotkom Semiha Senturka. Bio je to šok od kojeg se hrvatski nogometaši nisu uspjeli oporaviti.

Modrić, Ivan Rakitić i Mladen Petrić promašili su jedanaesterce, dok su s druge strane Turan, Semih i Altintop zabijali i odveli Tursku u polufinale.

Novi hrvatsko-turski dvoboj uslijedio je u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. godine. Hrvatska je u Istanbulu pobijedila 3-0 golovima Ivice Olića (2), Marija Mandžukića (32) i Vedrana Ćorluke (51), a u zagrebačkom uzvratu nije bilo golova.

Protiv Turske smo otvorili i nastup na EP-u 2016. godine. Hrvatska je na Parku prinčeva pobijedila 1-0 golom Modrića u 41. minuti.

U prvom susretu u kvalifikacijama za SP 2018. godine, igranom 5. rujna 2016. godine u Zagrebu, bilo je 1-1. Poveli smo golom Rakitića iz kaznenog udarca koji je izborio Modrić u 44. minuti, a u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela izjednačio je iz slobodnog udarca s 25 metara Calhanoglu.

U uzvratnom susretu igranom točno godinu dana poslije, Turska je u Eskisehiru pobijedila s 1-0 golom Tosuna.