Prvi put, nakon duljeg razdoblja, u RS-u smanjen broj zaposlenih za 0,4%, a najveći pad zabilježen je u prerađivačkoj industriji, koja je za godinu dana ostala bez 3000 radnika
Da je situacija itekako ozbiljna kada je riječ o potražnji radne snage u BiH, najbolje govori podatak da joj nedostaje oko 30.000 radnika, piše Večernji list BiH. Dok se vlasti svakodnevno bore za jeftine političke bodove, radne snage nema, a posljedice toga bismo mogli osjetiti u budućnosti.
– U slučaju odlaska radnika gotovo da ne postoji mogućnost popunjavanja tog radnog mjesta, odnosno jako je teško. Nekada se na popunjavanje mjesta čeka od tri do šest mjeseci. Međutim, ono što je mnogo veći problem jest što postoje neke procjene da će u idućih nekoliko godina u BiH nedostajati otprilike 100.000 radnika, te će u ovakvim uvjetima, gdje radnici odlaze u mnogo razvijenije ekonomije, biti nemoguće vratiti ih. To će biti egzistencijalni problem gospodarstva – kazao je prije nekoliko dana Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS-a. Predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kazao je za Fokus da samo u tom entitetu nedostaje 18.000 radnika.
– Neke procjene pokazuju da BiH nedostaje 30.000 radnika, to su istraživanja pokazala. Tražili smo da se kvote povećaju i povećane su. Bile su 2021. oko 2500, pa su podignute na 3800, a ove godine iznose oko 6000. Međutim, kvote nisu problem, odnosno nisu se još pojavili problemi, a glavni razlog je što procedure zapošljavanja tih radnika, završavanje svih dozvola, radne i boravišne dozvole, vize i ostalih stvari, traje jako dugo, kompleksne su i jednostavno ne dođe toliko ljudi – kaže Smailagić. Iz BiH je već odavno krenuo egzodus radnika.
Prvi put, nakon duljeg razdoblja, u RS-u je smanjen broj zaposlenih za 0,4%, a najveći pad zabilježen je u prerađivačkoj industriji, koja je u godini dana ostala bez 3000 radnika. Prema podacima entitetskog Zavoda za statistiku, u RS-u je na dan 30. rujna bilo ukupno 289.689 zaposlenih, dok je u istom mjesecu 2023. godine RS imao 290.745 zaposlenih. Na udaru se posebno našla prerađivačka industrija, koja i zapošljava najviše radnika u RS-u, njih 56.130. Škrebić je za Glas Srpske kazao kako poslovna zajednica već dulje upozorava Vladu da je više udruženih čimbenika koji su doveli do ovakvog stanja.
– Jedan od glavnih čimbenika svakako je kriza u EU. Glavno tržište za naša proizvodna poduzeća, koja su izvozno orijentirana, prvenstveno su Njemačka, Austrija, Italija i Slovenija, a tamo se tijekom iduće godine očekuje produbljivanje krize, što zabrinjava. Kolege s kojima svakodnevno komuniciram ističu kako se susreću s otkazivanjem narudžbi, a za one koji ostaju partneri zahtijevaju snižavanje cijena. Ako dođe do rasta troškova, od poskupljenja struje, rasta cijene rada i slično, doći ćemo u položaj da smo potpuno nekonkurentni – upozorio je Škrebić. Ističe kako, uz to što se smanjuje broj zaposlenih u RS-u i što je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS-a oko 55.000 nezaposlenih, i dalje vlada kroničan nedostatak radne snage.