Općine Kiseljak i Kreševo bile su pogođene poplavama prije dva mjeseca, koje su izazvale ogromne štete – uništene kuće, blokirane ceste, a u nekim dijelovima ljudi su živjeli bez struje. Iako su štete višemilijunske i obnova još traje, mještani ove dvije općine polako se oporavljaju, a BHRT donosi priču o njihovoj trenutačnoj situaciji.
Višnjica, naselje smješteno sedam kilometara od Kiseljaka, jedno je od područja koje su poplave teško pogodile. Mještani, iako suočeni s velikim gubicima, već su započeli obnovu svojih domova. Juro Budimir, mještanin Višnjice, kaže: “Sve je uništeno, automobili, traktori, šupe – sve je bilo pod vodom. Tu smo stanovali, i sve je uništeno. Počeli smo s obnovom, nasuli smo malo ispred kuće. Crveni križ i načelnik su nam donirali pomoć, osposobili su barem nešto da se može useliti.”
Na području općine Kiseljak šteta od poplava procijenjena je na 17 milijuna maraka, a ugroženo je 350 domaćinstava i 69 gospodarskih subjekata. Najveća šteta je nastala na cestovnoj i komunalnoj infrastrukturi te riječnim koritima. Obnova kuća je u tijeku, ali mještani uglavnom sami, prema vlastitim mogućnostima, saniraju štete.
Načelnik općine Kiseljak, Mladen Mišurić Ramljak, ističe: “Sanacija terena je završena na vrijeme, ali preostale su sitnice, poput čišćenja mulja i otpada u dvorištima, posebno kod obiteljskih kuća. Ono što sada čekamo je raspodjela sredstava, jer kriteriji za raspodjelu još nisu utvrđeni.”
Slična situacija je i u općini Kreševo, koja također čeka pomoć za veće rekonstrukcije. Mještani sela Vranci i Kojsina obnovili su svoje kuće i dijelove puta, oslanjajući se na međusobnu pomoć. Iako imaju mnogo posla pred sobom, kažu da život ide dalje.
Luca Lukić, mještanka Kojsine, govori o tome koliko je bila teška situacija: “Nosiš kamenje, nosiš sve, bilo je nemoguće. Sve je bilo uništeno, temelji su izrovani. Kanalizaciju i vodu smo sami sanirali. Na početku smo dobili nekoliko paketa pomoći, stalno netko dolazi. Ovo nikada nismo doživjeli, strašno je.”
Mirko Kraljević, također iz Kojsine, dodaje: “Asfalt je oštećen, a pristup mojoj kući gotovo nemoguć. Tri automobila su bila u garaži, jedan je uništen, voda ga je odnijela. Put je sada malo popravljen, ali hoće li asfaltirati, to ćemo vidjeti. Odvodnu kanalizaciju iz kuće morao sam sam riješiti dok se voda povukla.”
Općina Kreševo zabilježila je štetu od preko 26 milijuna maraka, a 20 milijuna odnosi se na infrastrukturu. Dosad su izvedeni interventni radovi zahvaljujući donacijama, a svi mještani imaju osnovnu infrastrukturu: struju, vodu i cestovni pristup.
Andrej Tadić, zaposlenik općine Kreševo i predsjednik Povjerenstva za procjenu šteta, kaže: “Općina Kreševo ima vrlo mali proračun i ne možemo financirati obnovu iz vlastitih sredstava. Procjena šteta je završena i uskoro ćemo podnijeti zahtjeve višim razinama vlasti za sredstva kako bismo ubrzali obnovu.”
Prema procjenama, oko 70 domaćinstava u općini Kreševo treba obnovu, a prioritet će biti stambeni objekti. Iako mještani ne gube nadu, kažu da bi mnogi od njih, da su čekali na pomoć i obećanja, teško dočekali zimu.