spot_img
spot_img
Petak, 29 ožujka, 2024

Od sutra obavezna zimska oprema

Prema Zakonu o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH, zimska oprema od sutra je obavezna za sva vozila bez obzira na vremenske uvjete.

Korištenje zimske opreme za vozila na području BiH obavezna je od 1. studenog ove godine do 1. travnja 2023. godine.

Sva vozila, osim motocikala (L kategorije) i motornih saonica (T i C kategorije), moraju imati zimsku opremu, a ona uključuje:

  • gume za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter itd.) na svim kotačima vozila ili
  • gume za zimsku uporabu (MS, M+S, M&S, Snow Winter, itd.) na pogonskim kotačima i lancima za snijeg ili drugim uređajima za povećanje trakcije spremnima za ugradnju na najmanje dva pogonska kotača ili
  • gume za ljetnu upotrebu na svim kotačima s minimalnom dubinom profila od 4 mm i lancima za snijeg ili drugim uređajima za poboljšanje trakcije spremnima za ugradnju na najmanje dva pogonska kotača.

Od prošle godine vreće s pijeskom i lopate za kamione više nisu obvezni dio zimske opreme.

Ono što je važno napomenuti uz ove zakonske propise je činjenica da zbog vlastite sigurnosti, ali i sigurnosti drugih sudionika u prometu, vozači trebaju imati na umu da ljetne gume u pravilu gube svojstva prianjanja na temperaturama nižim od 10 stupnjeva Celzijusa zbog sastav, piše Klix.ba.

Dakle, unatoč iznadprosječno visokim dnevnim temperaturama koje imamo u posljednje vrijeme, ujutro i navečer kada temperatura padne ispod 10 stupnjeva, vaše ljetne gume još uvijek neće moći dovoljno brzo zakočiti niti sigurno skrenuti u zavojima. Nadamo se da je suvišno govoriti o iskoristivosti ljetnih guma u pravim zimskim uvjetima na snijegu i ledu koji nas očekuju.

Kako voziti u zimskim uvjetima?

Nakon što ste očistili automobil od snijega i leda, konačno možete krenuti. Ipak, najveće zimske zamke tek čekaju na vas. Bilo da upravljate ili kočite, potreban je dodatni oprez na zaleđenim cestama. Ovo su tri najvažnija pravila za sigurnu vožnju zimi.

1. Vozite nježno, ravnomjerno i glatko

Bez obzira vozite li po ledu, snijegu ili samo hladnom vremenu, zimi automobil znatno drugačije reagira na vaše kontrole nego ljeti. Veća je vjerojatnost proklizavanja, a dulji je i put kočenja.

U skladu s tim morate prilagoditi svoj stil vožnje. Osnovno načelo je uvijek voziti lagano, ravnomjerno i mirno, a prije svega smanjiti i prilagoditi brzinu. Posebnu opasnost predstavljaju semafori i raskrižja. Čak i lagano kočenje može biti opasno ako niste ostavili dovoljan razmak od automobila ispred. Uvijek održavajte dovoljan razmak, a tu se dobro pridržavati pravila da je zimi potreban tri puta veći razmak od automobila ispred nego ljeti.

2.Krećite se i ubrzavajte pažljivo

Pokušavate upaliti auto po snijegu, ali se auto ne pomiče? Zimi je puno slabije prianjanje na ceste, a po snijegu se čak i zimske gume vrlo lako vrte u “prazno” i dublje zarivaju u snijeg. Zato je važno da se auto pali s manjim pritiskom na papučicu gasa, a u nižem stupnju prijenosa lakše napreduje kroz snijeg. Prijenos snage je glatkiji i učinkovitiji, a rezultat je da gume imaju bolje prianjanje i bolje podnose uvjete na cesti. Također, kada mijenjate brzine, polako pritišćite i otpuštajte kvačilo.

3.Obratite pozornost na upravljanje i kočenje

Nije dovoljno samo prilagoditi brzinu. Morate pratiti i osjetiti ponašanje svog automobila, a vozna svojstva su drugačija po snijegu i ledu u odnosu na ljetne uvjete. Na primjer, gubitak prianjanja može uzrokovati brzo i lako zanošenje automobila u zavoju. U tom slučaju otpustite kvačilo i pažljivo krenite u suprotnom smjeru od putanje vozila. Ako vozilo i dalje ne reagira na upravljanje, ostaje vam naglo kočenje.

Uz zimske gume, pobrinite se i za još nekoliko stvari na svom automobilu

  • Provjerite bateriju i očistite polove akumulatora kako biste bili sigurni da će vam automobil upaliti u hladnim jutrima i noćima, dok čisti polovi jamče da nećete imati gubitak snage.
  • Provjerite rashladnu tekućinu motora, osobito ako ste je tijekom ljeta razrijedili destiliranom vodom.
  • Ulijte tekućinu za čišćenje vjetrobranskog stakla protiv smrzavanja.
  • Provjerite ili zamijenite filtar kabine jer je to glavni preduvjet da izbjegnete neugodne mirise u kabini i da vam se stakla ne zamagljuju.
  • Očistite ventilacijske kanale jer se u njima zbog vlage i promjena temperature skupljaju bakterije koje uzrokuju neugodne mirise.
  • Provjerite ili zamijenite metlice brisača jer su one jedan od glavnih preduvjeta dobre vidljivosti zimi.
  • Gumice za brtvljenje oko vrata i prozora očistite i premažite glicerinom kako vam vrata i prozori ne bi ostali “zalijepljeni” na prve minuse.
  • Podmažite brave i ručke na vratima čak i ako imate daljinsko otključavanje. Brave će lakše raditi, a vi ćete izbjeći kvarove i lomove na rešetkama.
  • Očistite prozore iznutra radi bolje vidljivosti. Prljavi prozori s unutarnje strane lakše se zamagljuju, a posebne probleme s vidljivošću mogu izazvati noću.
  • Zamijenite ili očistite gumene patosnice, zbog vode i prljavštine u njima zimi će vam se lakše zamagliti stakla, a sam zrak u autu je neugodan.
  • Pripremite strugač za led ili sprej i frezu za snijeg. Sigurno će vam trebati, a parkirate li na otvorenom, lagane vjetrobranske navlake poštedjet će vas jutarnjeg struganja stakala.
  • Provjerite stanje kutije prve pomoći, osobito ako ste je nedavno koristili.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti