Svake godine ima sve više turističkog smještaja, bilo da se radi o luksuznim apartmanima, preuređenim garažama ili obiteljskim stanovima koji se iznajmljuju u ljetnim mjesecima. Mnogi su uvidjeli kako se od iznajmljivanja apartmana na jednostavan način može zaraditi i steći dodatan izvor prihoda, a izgleda kako taj trend prate i crkveni dužnosnici, piše Index.
“Zvijezda mora” odmah pokraj ulaza u crkvu
Naime, u crkvi svetog Nikole u Neumu nalaze se apartmani koji se od ove godine iznajmljuju turistima. Odmah pokraj glavnog ulaza u crkvu nalazi se znak s natpisom “Zvijezda mora – apartmani” koji navodi turiste kroz prolaz u stražnji dio, gdje se nalazi smještaj s pogledom na more.
Kako navode na stranicama za iznajmljivanje, apartmani se nalaze svega 500 metara od mora, a gosti mogu birati između devet apartmana, od kojih je najmanji studio s 22 metra kvadratna, dok je najveći apartman s tri spavaće sobe i balkonom koji se proteže na 165 metara kvadratnih.
Cijena studija tijekom kolovoza kreće se od 99 eura za noćenje, dok će gosti za četiri noćenja u velikom apartmanu trebati izdvojiti 916 eura. Izgleda kako su turisti smještajem zadovoljni, pa su ga ocijenili s 9.3. Također je naglašeno da se smještaj nalazi pored crkve te da ima besplatan parking i Wi-Fi.
Svećenik: Ništa neobično, imamo 9 apartmana
O ovom poslovnom pothvatu u jedinom bosanskohercegovačkom gradu koji ima izlaz na more razgovarali smo sa svećenikom Mladenom Šutalom, koji je, prema registru, upisan kao vlasnik apartmana Zvijezda mora. Zanimalo nas je je li biskupija odobrila ovaj poslovni potez župnika, kome pripadaju prihodi te kojim su novcem opremili apartmane.
“Župa Gospe od Zdravlja u Neumu je jedina župa na Jadranskom moru, a u sklopu župe je i crkva sv. Nikole, biskupa, ispod koje se nalaze još tri etaže s posebnim prilazima. Na dvije etaže bile su neuređene prostorije (9), koje smo uredili prošle i ove godine te iste počeli iznajmljivati ljudima koji ovo mjesto rado pohode, pogotovo u ljetnim danima.
Na drugoj etaži nalazi se još i amfiteatar, a treća etaža su podrumske prostorije. Ništa neobično, kao što, vjerujem, znadete da i druge crkvene institucije imaju iste/slične prostore koje iznajmljuju i od toga žive, ovisno od toga gdje se nalaze”, odgovorio nam je don Mladen Šutalo.
“Sredstva će ići za održavanje crkvenih objekata”
Iako je tijekom telefonskog razgovora rekao kako će nam rado pismeno odgovoriti na naša pitanja, dobili smo pomalo šture odgovore, a na pitanje kojim su novcem apartmani opremljeni svećenik nije odgovorio. Premda je u registru upisan kao vlasnik, tvrdi da apartmani nisu njegovo vlasništvo.
“Apartmani su vlasništvo Župe Gospe od Zdravlja u Neumu od kojih će, ako Bog da, župa imati svoja sredstva za održavanje crkvenih objekata na terenu župe. S radom smo započeli tek sredinom srpnja ove godine. O apartmanima se brinu ljudi koji su zaduženi za njihovo održavanje i za to primaju novčanu naknadu”, rekao je te dodao:
“Svećenik ne dolazi na župu samovoljno, nego dekretom mjesnog biskupa. Samim dolaskom na župi preuzima svu odgovornost za upravljanje materijalnim dobrima određene župe. Svaki svećenik trebao bi se brinuti o župi na najbolji mogući način.”
O novom vidu zarade u Župi Gospe od Zdravlja u Neumu upit smo poslali i biskupiji, a odgovorili su nam kratko kako je sve potrebne odgovore već dao župnik.
Nije prvi put
Iako se ne viđaju svaki dan apartmani u prostorijama crkve, ovo nije prvi put da crkveni dužnosnici provode slične poslovne ideje, koje je i u Hrvatskoj odobravala biskupija.
Prije nekoliko godina u Dubrovniku su časne sestre iznajmljivale sobe, dok je župnik iz Starigrada Paklenice vodio pravi pravcati komercijalni kamp u svojoj župi. Iako je ovaj način poslovanja legalan, pitanje je jesu li crkvene prostorije mogle služiti ljudima u potrebi umjesto za turističko iznajmljivanje.
Index.hr