spot_img
spot_img
Subota, 20 travnja, 2024

Nastavnici iz KSB-a traže izmjene Pravilnika o ocjenjivanju i napredovanju

Nastavnici i stručni suradnici iz srednjih škola u Kantonu Središnja Bosna (KSB) potpisali su peticiju kojom traže izmjene i dopune Pravilnika o ocjenjivanju i napredovanju, jer tvrde da je on neprihvatljiv i da im onemogućava napredovanje, rečeno je u četvrtak u Travniku, na konferenciji za novinare Koordinacijskog odbora sindikata srednjih škola KSBa.

Član Kantonalnog odbora Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja BiH Abdulah Serezlija kazao je da je postojeći pravilnik sličan onima koje ima Sarajevski kanton, kao i Republika Hrvatska, samo što su uvjeti za napredovanje nastavnika znatno stroži.

U Sarajevskom kantonu i Republici Hrvatskoj za zvanje mentora je potrebno sedam, a kod nas 15 bodova, dok za savjetnika kod nas traže 30, a kod njih 15 bodova. Znači, nama je toliko podignuta ljestvica da mi to ne možemo ostvariti. Želimo skrenuti pozornost na to da to direktno utječe na platne razrede, odnosno koeficijente, a time i na plaće nastavnika u narednoj godini, kazao je Serezlija, naglašavajući da ovaj problem biti predstavljen i Skupštini KSB-a koja će zasjedati 14. studenog.

Govoreći o aktualnim pregovorima o kolektivnom ugovoru za djelatnike srednjeg obrazovanja, predsjednik Kantonalnog odbora Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja BiH Nedžad Jahić rekao je da je rok za usklađivanje kolektivnog ugovora sa Zakonom o radu Federacije BiH 14. studenoga.

Predsjednica Neovisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama u KSB-u Nada Jukić ocijenila je da su prosvjetni djelatnici u podređenom položaju u odnosu na ostale proračunske korisnike i da teško ostvaruju svoja prava.

Ono u čemu ćemo ustrajati je to da naše plaće ostanu iste i da ne idu ispod razine na kojoj su sada, istaknula je Jukić, dodajući da, kao i ostali proračunski korisnici, i prosvjetari imaju zahtjev za regresom te da je to propisano Zakonom.

Sindikati obrazovanja upozorili su da se gotovo 50 posto nastavnika u KSB-u godinama suočava s neizvjesnošću jer ima ugovore na određeno vrijeme, te da se cjelokupna situacija negativno odražava i na učenike kojih je, zbog iseljavanja stanovništva, sve manje u školama.

Fena

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM