Četvrtak, 25 travnja, 2024

Lider NK “Novi Travnik” zaustavljen u Busovači

U srednjobosanskom derbiju u Busovači, u okviru 10. kola Druge lige FBiH Zapad, snage su odmjerili nogometaši Busovače i Novog Travnika, trenutnog lidera ove lige. Naši domaći nogometaši zasluženo su slavili ‘minimalnim’ rezultatom od 1:0.

Nogometaši Busovače utakmicu su počeli u sljedećem sastavu: Samir Selimović, Nikola Krišto, Ekrem Šišić, Belmin Kubat, Bahrudin Begić, Nino Brkić, Mubin Salkica, Mladen Čečura, Mirza Sejmen, Edin Brkić i Almir Topalović (Od 90. Almedin Javoraš). Trener: Marko Lucić. Igrači koji su ostali na klupi: Amer Vehab, Filip Laštro, Josip Jerkić, Petar Krilić i Enis Sikira.

Utakmici je prisustvovalo oko 200 gledatelja, po lijepom vremenu i idealnom travnjaku u Busovači.

Početak utakmice nije donio ništa vrijedno spomena, a ono što je moglo promijeniti čitav tijek utakmice dogodilo se u 15. minutu susreta, kada naš stoper Kubat uzima loptu od igrača gostiju, ulazi u kazneni prostor gdje vraća povratnu loptu na svega 6-7 metara na koju natrčava Topalović i posprema je u mrežu.

Kada su svi očekivali da je pogodak regularan prvi asistent Armin Kukić signalizira nepostojeći ofsajd i glavni sudac Mehemed Seho poništava regularan pogodak naših nogometaša. U toj situaciji glavni sudac Seho isključuje rezervnog igrača domaćih koji je burno reagirao na odluku njegovog asistenta.

Utakmica je nastavljena, igralo se većinom na sredini terena, a u 25. minutu prva stopostotna šansa za naše nogometaše… Čečura odlično prolazi po desnoj strani, centrira u peterac gdje kapiten Edin Brkić sjajno reagira ,ali golman gostiju Konjarić brzim refleksom hvata loptu u naručje i spašava čisti pogodak.

Jedino vrijedno spomena što su gosti uspjeli uraditi u toku čitave utakmice je šut s 25 metara bivšeg igrača NK “Busovača” Erdina Ramića, lopta je pogodila prečku i odbila se u polje.

Trenutak odluke desio se u 36. minuti kada s desne strane Šišić centrira, a u velikoj gužvi s nekih 10-tak metara, iskusni Čečura lijevom nogom pogađa donji lijevi ugao gola gostiju za veliko slavlje na tribinama stadiona NK “Busovača”.

Do kraja prvog poluvremena nije se ništa značajnije dešavalo i rezultatom 1:0 otišlo se na odmor.

Naši nogometaši u početku drugog poluvremena još odlučnije ulaze u igru, a u 55. minutu Šišić dobiva žuti karton zbog šutanja lopte nakon prekida za goste, koji je u najmanju ruku bio prelagano dosuđen.

U 65. minutu Šišić dobiva drugi žuti karton, odnosno isključenje, zbog nenamjernog igranja rukom (ruka u prirodnom položaju spuštena uz tijelo), i to na protivničkoj polovini terena i glavni akter današnje utakmice Seho mu pokazuje put u svlačionicu.

Međutim nasi igrači smogli su snage i uspjeli su sačuvati svoju mrežu do kraja utakmice.

Vrijedno je istaći da smo igrali s igračem manje 30 minuta i u tom periodu Begić sa 7 metara nakon centaršuta danas odličnog Sejmena šutira ali vrhunski reagira Konjarić i loptu izbacuje u korner.

Veliku sanšu pred sami kraj utakmice imao je Mirza Sejmen koji se odlično oslobodio svog čuvara i krenuo prema golmanu gostiju i s nekih 16 metara šutirao, ali lopta je otišla tik od desne stative.

Do kraja meca ostalo je 1:0 i nasi nogometaši su sasvim zasluženo srušili lidera na prvenstvenoj tabeli,a za one koji ne znaju na klupi gostiju je bio dugogodišnji trener naše ekipe Oliver Vujica koji je sportski priznao poraz i čestitao našim igračima na zasluženoj pobjedi.

Što bi se reklo učenici na ćelu s trenerom Lucićem pobijedili učitelja.

Ono sto ne bi trebalo da se spominje na utakmicama je suđenje, ali izgleda da “ljudi u crnom” imaju neke druge namjere po pitanju današnje utakmice u Busovači.

Današnja utakmica je bila praznik fudbala, ali u većem dijelu utakmice glavni sudac nije bio u elementu.

Našim nogometašima je podijelio 7 žutih kartona, gostima 2, veliki broj prekršaja za goste oko kaznenog prostora ali nasi nogometaši su uspjeli pobijediti i protivnika i sudce i na tome im treba skinuti kapu do poda.

Ovo je već druga utakmica u Busovači da su suci u centru pažnje i nadamo se i zadnja, jer sve ekipe koje su gostovale nisu imale nikakvih primjedbi na gostoprimstvo koje su imale u Busovači.

Da li je slučajno ili ne,o tome neka razmišlja Organ koji vodi takmičenje,ali nema smisla igrati ako se favoriziraju neke ekipe za razliku od drugih.

Još jednom čestitamo našim nogometašima na velikoj i zasluženoj pobjedi u derbiju i publici koja je napokon došla da podrži naše nogometaše jer nogomet se igra zbog golova i publike…