spot_img
spot_img
Petak, 29 ožujka, 2024

Kriptogroznica trese BiH

Kriptogroznica trese BiH, što potvrđuje podatak da broj registriranih korisnika u jedinoj mjenjačnici digitalnog novca kod nas konstantno raste, a promet u studenome ove u odnosu na kraj prošle godine povećan je za 693,88 posto.

Svjetski trend trgovanja digitalnim novcem postaje dio i naše svakodnevice, posebno u vrijeme skoka cijena na tržištu kriptovaluta, kada broj onih koji trguju ovom vrstom novca vrtoglavo raste. Ovih dana jedna od najpopularnijih, bitcoin, bilježi povijesni maksimum od 69.000 dolara, pa se može očekivati da i zainteresiranost stanovništva za ovu valutu raste.

Da je sve više onih koji trguju digitalnim novcem, potvrđuje i podatak da je u veljači u jedinoj kriptomjenjačnici bilo oko 3.000 registriranih korisnika, dok ih je sada oko 8.500, piše Glas Srpske.

Izvršni direktor firme Digital Assent Menagement poznate po brendu Balkan Crypto Exchange (BCY) Boris Majstorović ističe da trend rasta bilježe konstantno od osnivanja 2018. godine.

Promet na platformi BCX.ba 11. studenog je dostigao 17,5 milijuna maraka, što je za 693,88 posto više u odnosu na kraj prošle godine. Broj uspješnih transakcija veći je za 444,38 posto, odnosno povećan je s 1.922 na 10.463 transakcije, ističe Majstorović za Glas Srpske i dodaje da u ponudi imaju šest kriptovaluta i to Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Tether i Ethereum Classic.

Istaknuo je da rade na tome da uvrste i neke nove, kao i da podrže jednu domaću kriptovalutu. Majstorović dodaje da su najpopularnije kriptovalute na ovoj platformi iste one za koje vlada najveće zanimanje i u svijetu, koje čine 60 posto tržišne kapitalizacije kriptotržišta, a to su Bitcoin i Ethereum.

Ekonomist Miloš Grujić podsjeća da je Švedska prva zemlja u Europi koja je izdala papirni novac 1661. godine, a sada i Šveđani preferiraju korištenje kartica umjesto gotovine. Dodaje da su uz plaćanje kreditnim karticama i preko PayPal sustava kriptovalute najpopularniji oblik plaćanja na internetu. Međutim, ističe da veliki problem u vezi s kriptovalutama predstavlja njihova nestabilnost cijena.

Racionalni sudionici na tržištu neće se olako upustiti u međunarodne transakcije kriptovalutama. Međutim, unatoč činjenici da nemaju pokriće niti se mogu upotrebljavati za plaćanje poreza, kriptovalute imaju veliku vrijednost u razmjeni među korisnicima za financiranje legalnih, ali i ilegalnih aktivnosti, istaknuo je Grujić za Glas Srpske.

Dodaje da je najveća prednost, ali i mana digitalnog novca inzistiranje na anonimnosti korisnika, što ih čini pogodnim za financiranje kriminalnih djelatnosti.

Ipak, ”trag novca” moguće je provjeriti jer je svaka transakcija zabilježena u blockchainu. Ne bih navodio čitatelje na kupovinu ili prodaju kriptovaluta. Rastom popularnosti kriptovaluta porasla je popularnost blockchain tehnologije i inovativnih načina plaćanja. Kriptovalute se mogu nametnuti kao poželjan način za prijenos novca i, naravno, za plaćanje, naglasio je Grujić.

Boris Majstorović ističe da imaju dosta primjera gdje su korisnici za kratko vrijeme ostvarili veliku zaradu trgujući kriptovalutama.

Primjera radi, svi naši korisnici koji su 1. siječnja 2019. godine kupili jedan bitcoin po cijeni od 6.563 KM i sačuvali ga do danas ostvarili su zaradu od 103.115 KM, naveo je Majstorović.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti