spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Četvrtak, 27 ožujka, 2025

Kraljeva Sutjeska daje pečat zajedništvu Hrvata, ali i svih naroda u domovini BiH

Kraljeva Sutjeska, mjesto koje ima iznimnu vrijednost u oblikovanju temelja BiH, ali i mjesto posebnog značaja u kolektivnoj memoriji katolika Hrvata, osobito onih koji nastanjuju širi prostor središnje Bosne, protekle subote bila je prostor u kojemu se, na osobito svečan način, mogla osjetiti energija koja povezuje, stvara temelje boljeg razumijevanja suštinskog značaja ovoga kraja, ali i daje putokaz budućeg djelovanja koje će za cilj imati bolju pozicioniranost ove župe u okviru strateškog promišljanja održivog razvoja, ostanka i opstanka – prenosi https://www.vecernji.ba/

Na svečanoj večeri, koja je upriličena nakon svete mise, a koju je predvodio fra Zdravko Dadić, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene, okupili su se mještani, brojni gosti iz društvenog i akademskog života BiH, uključujući i predsjednika HAZU-a u BiH akademika Mladena Bevandu, uglednog odvjetnika, predsjednika Skupštine HAZU-a u BiH, akademika Josipa Muselimovića, direktora i glavnog urednika Večernjeg lista BiH Jozu Pavkovića, Ivicu Šarića, proslavljenog glazbenog umjetnika…, a svi oni su u ugodnom ozračju i u društvu fra Bone Tomića, gvardijana Franjevačkog samostana u Kraljevoj Sutjesci, mogli iz prve ruke saznati kako se danas živi u mjestu u kojemu su stoljeća povijesti udarila pečat opstojnosti, ali i dala obol temelju BiH kao zemlje koja danas teži postati dio EU-a.

Dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara danas je nazočio proslavi patrona župe i franjevačkog samostana sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci.

Fra Zdravko nam kaže kako je iznimno zahvalan što su svi nazočni otvorili srce Kraljevoj Sutjesci koja je za franjevce i kraljevsko mjesto, naglasivši kako je iznimno bitno da su katolici Hrvati iz BiH na tom mjestu promišljali o svojoj zajedničkoj prošlosti, a što je temelj za gradnju zajedničke budućnosti. Događaju su nazočili i predstavnici poslovne zajednice, poput Drage Bage, generalnog direktora Elektroprivrede HZ HB, i njegovih suradnika, a sam Bago ističe kako su se uime Elektroprivrede kao gosti upoznali s iznimno bogatom poviješću ovoga kraja, kao i brojnim kulturnim znamenitostima samoga samostana.

Večer su uveličale i Katarinke, žene Kraljeve Sutjeske koje i danas nose crne marame u znak žalosti za posljednjom bosanskom kraljicom, a koje su, podsjećamo, ove godine u kategoriji “Pothvat godine” osvojile Večernjakov pečat. A upravo u tom kontekstu valja podsjetiti kako je plato ispred crkve prije nekoliko mjeseci bio mjesto na kojemu su članovi Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, Podružnice Vitez, odigrali završno kolo iz opere “Ero s onoga svijeta”. Fra Bono, koji je tom prilikom od Joze Pavkovića dobio i zahvalnicu za osobit doprinos u organiziranju Večernjakova pečata, kaže kako je druženje upriličeno drugu večer trodnevnice sv. Ivanu Krstitelju, a okupljanje mještana i gostiju važan je događaj kojim se nastoji skrenuti pozornost na značaj Kraljeve Sutjeske. Pavković je uputio na činjenicu da je Večernji list, kao društveno odgovoran medij, i kroz Večernjakov pečat želio uputiti na povijesni značaj Kraljeve Sutjeske i kraljice Katarine, a to će činiti i dalje kroz podršku strateškim projektima. Akademik Bevanda kazao je kako ga svaki put kada dođe u Kraljevu Sutjesku ili kada se i spomene obuzmu emocije.

Ponos i povijesni značaj

Kaže kako bi najsretniji bio da je ovaj svečani događaj putem televizije bio dostupan svim građanima BiH, ne samo Hrvatima, kako bi se uvjerili u raskoš narodnih nošnji i običaja, kao i snagu vjere te pjesme kojom se slavi ime kraljice Katarine. – Snažne emocije, prije svega ponos te sjeta, nada i vjera. Ponos jer je Kraljeva Sutjeska jedan od simbola hrvatske opstojnosti i utemeljenosti u Bosni i Hercegovini. To je ognjište prosvjete i kulture, to je naša biografija, životopis, tu su naši korijeni, naša povijest, hrvatsko pamćenje… – kazao je Bevanda. Istaknuvši ponos i samom građevinom franjevačkog samostana i crkve, odnosno o bazilike, koja, kako je rekao, nije pravljena za jednu generaciju, već za stotine naraštaja, Bevanda je uputio na činjenicu da je, uz Fojnicu i Kreševo, riječ o jednom od središta, srednjovjekovnih ognjišta, podsjetivši i kako jedini kontinuitet nalazimo u Bosni Srebrenoj, koja već u kontinuitetu ima 7 stoljeća i 33 godine. – Ona je majka svih drugih franjevačkih provincija na ovom prostoru i ispunjava nas ponosom – naglasio je. Ipak, kada govorimo o sadašnjem stanju u župi, Bevanda priznaje kako ga obuzima sjeta, a razlog je činjenica da se taj Bogom stvoreni kraj napušta. Podsjetio je kako je Kraljeva Sutjeska tijekom povijesti 2-3 puta bila raseljena, no opet se narod vratio na svoja ognjišta. To svakako daje nadu za budućnost, a Bevanda ističe i kako vjeruje da se ova ljepota ne može napustiti, a u tom kontekstu ne govori samo o Kraljevoj Sutjesci već i o svim Hrvatima u BiH. Poruka je kako treba čuvati naše zajedničko, opće dobro, svu tu ljepotu i povijest. – Ona pripada svim Hrvatima, cijeloj BiH i svi smo dužni čuvati je, poznavati i njegovati. A to znači posjećivati i uistinu nadahnjivati se tom jakom vjerom naraštaja koji čuvaju kraljičino ime – poručio je. Na kraju je zaključio da u njemu ima više nade i vjere da će Kraljeva Sutjeska ponovno procvasti te nadahnjivati, a razlog su duboki temelji i još čvršći stupovi na kojima je izgrađena crkva.

Važnost očuvanja

Akademik Muselimović kaže kako svaki susret s Kraljevom Sutjeskom nosi posebne emocije. – Tamo su nataložena stoljeća naše povijesti. Tko to želi posjetiti, doživjeti, preporučujem mu da ode do Kraljeve Sutjeske, a onda i do Bobovca – kaže. Nažalost, nastavlja Muselimović, proces iseljavanja traje dugo, predugo. Ipak, ovaj kraj mu je u srcu i rado mu se vraća u svakoj prilici. Ne samo uslijed toga što je mjesto iznimno bogato poviješću već i zbog činjenice da odmah preko puta crkve živi Ivica Šarić, naš operni umjetnik. – Veže nas i dugogodišnje prijateljstvo, a uz to, i njegov je doprinos stvaranju međunarodne kulturne manifestacije “Mostarsko proljeće” neprocjenjiv – ističe Muselimović. On se, podsjeća, pridružio skupini ljudi koji su željeli pomiriti i jednu i drugu stranu u poremećenim odnosima u gradu Mostaru, a u okviru te manifestacije uspjeli su izraditi i spomenik kraljici Katarini. Za Muselimovića je, ne samo Kraljeva Sutjeska već čitav prostor od Kreševa, preko Kraljeve Sutjeske, Guče Gore, Travnika i Livna iznjedrio velike ljude: Ivicu Šarića, Senu Jurinac, Ivu Andrića, Gabriela Jurkića… – Imamo se čime podičiti – navodi Muselimović. Noć u Kraljevoj Sutjesci bila je, ističe, u najmanju ruku veličanstvena, bilo je toliko topline koja se osjetila u svakom času i susretu. Ono što bi trebalo učiniti, a o tome je i ranije pisao, je organizirati posjete učenika i studenata tom području. – Toliko je povijesti na jednom mjestu. Da odlučujem, svaka bi ekskurzija bila vezana uz taj prostor – zaključuje Muselimović. Večer poput one kada se na jednom mjestu okupilo cijelo ovo mjesto važan je dio mozaika oživljavanja Kraljeve Sutjeske, prostora koje s kulturno-povijesnim značajem mora postati nezaobilazna postaja svima onima koji žele doživjeti iskonsku BiH, nadahnuti se stoljećima koja govore o tomu kako se, unatoč nedaćama, tu živi s vjerom u opstojnost.

Kraljeva Sutjeska i Bobovac moraju se povezati na više razina, ne samo simbolično već i infrastrukturno, evocirajući veze uslijed kojih su u 14. i 15. stoljeću bili gospodarsko i kulturno središte. Kulturni, pa i vjerski turizam nameće se kao logičan slijed, a kako i ne bi kada je dvor u Sutjesci sagrađen još za vrijeme bana Stjepana II. Kotromanića, u prvoj polovini ili krajem prve polovine 14. stoljeća, a pored dvora podignut je i Franjevački samostan s crkvom sv. Ivana. Upravo od vremena Tvrtka I. postaje najvažnije stolno mjesto bosanskih vladara.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

Grad Busovača portal
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.