spot_img
spot_img
Četvrtak, 25 travnja, 2024

Katolička crkva slavi ‘Zimskog’ sv. Antu ili sv. Antuna Pustinjaka

Katolička crkva slavi blagdan svetoga Antuna opata, Antuna Velikog ili Antuna Pustinjaka koji se naziva i ‘otac monaštva’, a ujedno je i začetnik pustinjaštva. U narodu ga se naziva ‘zimski sv. Anto’, i ne smije ga se miješati sa sv. Antunom Padovanskim, kojega slavimo 13. lipnja.

Rodio se oko 251. u Komi blizu egipatskog grada Herakleje (Herakleopolis Magna). Rođen je u bogatoj obitelji, a poslije smrti roditelja pobrinuo se za budućnost svoje sestre, poklonio zemlju susjedima, rasprodao imovinu, razdijelio novac siromasima i otišao u libijsku pustinju.

Život u pustinji

Živio je u pećini, uzgajao stoku, obrađivao mali vrt i provodio samotni život u pokori i molitvi. Zatim se preselio na brdo Pispir (danas Der el Memum) pored Nila i tamo nastavio pustinjačkim životom. Nije bila laka njegova borba protiv napasti. Demon ga je progonio u raznim obličjima – najčešće životinjskim, poput svinje ili pretvarajući se u vjernog psa.

Godine 311. otišao je u Aleksandriju i javno, unatoč progonu cara Maksimilijana, bez straha propovijedao Kristovu vjeru kako bi ohrabrio kršćanske mučenike. Potom se vratio pustinjačkom životu te je privukao nekoliko tisuća sljedbenika pustinjaka (po nekim izvorima oko 6 tisuća). Tako je nastalo monaštvo. Posljednje godine života proveo je u borbi protiv arijanskog krivovjerja.

Poznati čudotvorac

Pripisuju mu se mnoga čudesa i smatra se začetnikom pustinjačkog i redovničkog života. Prvi njegov životopis napisao je oko 360. sveti Atanazije Aleksandrijski, a poslije su nastale i mnoge legende. U ikonografiji ga često prikazuju okruženog životinjama pa je u pučkoj pobožnosti postao zaštitnikom blaga i domaćih životinja.

Preminuo je 356. na brdu Colzim (Quzlum) nedaleko Crvenog mora u Egiptu, u dobi od 105 godina.

Zazivaju ga kod kožnih bolesti, padavice, otrovanja, kuge i amputacija, a zaštitnik je životinja, domaćih životinja, posebno svinja, stada, košarača, metlara, mesara, kobasičara, grobara, pustinjaka i redovnika te mnogih naselja, župa, crkava, kapela i samostana diljem svijeta i hrvatskih krajeva.

Molitva sv. Antunu Pustinjaku

Bože, ti si dao svetom Antunu opatu da ti služi osobitim životom u pustinji. Udijeli nam, po njegovu zagovoru, da se odričemo sami sebe i tebe sveudilj i nadasve ljubimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM