spot_img
spot_img
Nedjelja, 6 listopada, 2024

Kada operirati krajnike kod djece?

Nova školska godina donosi mnogo radosti ali i blagih zdravstvenih problema kod djece, a najčešća je upala grla ili krajnika.

Mnogi roditelji ovih dana pomažu svojim školarcima da prebrode upale, visoke temperature i sve što prati upale.

Uvećani krajnici su jako čest pedijatrijski problem, ali za početak da otkrijemo šta su to zapravo krajnici i koja je njihova uloga.

Krajnici su limfni čvorovi, koji se nalaze sa obje strane grla (ždrijela) i  imaju značajnu ulogu u imunom sistemu organizma. O najčešćim simptomima upale krajnika i kada ih je potrebno ukloniti govorio je pedijatar Rade Ružić.

Koji su simptomi upale krajnika i kada se najčešće javljaju kod djece?

– Najčešće nakon prve godine, odnosno po polasku u kolektiv, a prije nego što se stekne imunitet kolektiva mogu da se dešavaju česte upale ušiju koje su povezane sa uvećanim krajnicima i njihovom upalom. Stanje je popraćeno povišenom tjelesnom temperaturom i odbijanjem hrane. Uvećani krajnici dovode do stvaranja iscjedka koji dovodi do jakog kašlja, posebno noću- započinje doktor Ružić.

Da li se kod djece koja imaju uvećane krajnika to manifestuje i u njihovom izgledu?

– Djeca sa uvećanim krajnicima imaju karakterističan izgled lica, tzv. adenoidno lice. To su djeca koja stalno imaju podočnjake, u korijenu nosa imaju blagi otok i pričaju nazalno (čak i kada su skroz zdravi pričaju “kroz nos”)- ističe pedijatar.

Često se spominje i uvećan treći krajnik.

– Kada roditelji dovedu dijete sa spomenutim simptomima, golim okom može da se uoči da su krajnici uvećani, oni nekada budu i spojeni, ali treći krajnik ne možemo na taj način vidjeti, već se dijete upućuje na ORL. Međutim, kroz anamnezu možemo ustanoviti o čemu se radi, odnosno da je uvećan i treći krajnik. Treći krajnik se nalazi na prijelazu nosa u ždrijelo i nije moguće da se vidi bez  ogledalca i rinoskopa- naglašava doktor Rade Ružić.

Kada je potrebno operirati krajnike?

– U zavisnosti od toga koliko je često dijete prehlađeno, kao i kakva mu je tada klinička slika, određuje se da li je ono za operaciju ili ne. Ukoliko se prehlada ne dešava često, onda se upale rješavaju antibiotikom  i do pete godine života, dijete prevazilazi taj problem. Međutim, postoji grupa djece koja je jako često prehlađena. Kod njih postoji pravilo: ukoliko je više od 5 angina u toku jedne godine i ukoliko one remete kvalitet života djeteta , onda se preporučuje operacija. Također, jedno od glavnih pitanja koje, mi kao pedijatri postavljamo roditeljima, jeste da li dijete pravi pauze u disanju i to je jako važan podatak. Ukoliko dijete pravi pauze u disanju (sleep apnea), to je indikacija za vađenje trećeg krajnika.

-Vrlo je važno napomenuti da su, iako mogu da prave određene probleme, krajnici bitan dio imunog sistema i operiraju se samo ako za to postoje konkretni indikatori: česte upale i krajnika i ušiju, sleep apnea i noćni kašalj– zaključuje pedijatar Rade Ružić.

Izvor N1 info

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti