spot_img
spot_img
Petak, 19 travnja, 2024

Josip Trogrlić nakon 21 godinu rada: “Sretan što sam izabrao ovaj poziv”

Josip Trogrlić iz Busovače sredinom svibnja ove godine imenovan je za glavnog medicinskog tehničara Hrvatske bolnice dr. fra Mato Nikolić u Novoj Biloj, a na toj poziciji naslijedio je sestru Ankicu Tomas, koja je otišla u zasluženu mirovinu.

CENTRALNA:  MOŽETE LI SE UKRATKO PREDSTAVITI NAŠIM ČITATELJIMA?

Zovem se Josip Trogrlić, rođen sam 1978.godine u Zenici. Živim u Busovači gdje sam završio Osnovnu školu, a srednju medicinsku školu koja je u to vrijeme bila u Novom Travniku. U Hrvatskoj bolnici ” Dr. fra Mato Nikolić ” Nova Bila uposlen sam od 2000. godine. Visoku zdravstvenu školu ( Studij sestrinstva ) završio sam 2005.godine u Mostaru. Prošao sam edukaciju za kontrolu bolničkih infekcija u Zagrebu 2008.godine gdje sam od tada obavljao poslove na nadzoru i kontroli bolničkih infekcija, sanitarnom nadzoru i edukaciji, te kao pomoćnik glavne sestre Bolnice za područje sestrinstva. U svibnju ove godine imenovan sam za glavnog medicinskog tehničara Bolnice.

CENTRALNA: KOJI ĆE BITI VAŠI PRVI KORACI NA NOVOJ FUNKCIJI, S OBZIROM DA STE NASLIJEDILI SESTRU ANKICU KOJA JE VEOMA USPJEŠNO RADILA TAJ POSAO?

Prije nego odgovorim na Vaše pitanje prvo moram reći da je za mene ovo imenovanje kao glavnog tehničara bolnice velika čast, odgovornost, a također i veliki izazov u obavljanju dužnosti koja mi je povjerena u razvoju prvenstveno sestrinske profesije. Kao što ste i rekli sestra Ankica Tomas obavljala je ovaj posao uspješno i prije svega profesionalno. Izuzetno sam joj zahvalan na svemu do sada učinjenom kako za ustanovu tako i za savjete koje mi je davala kako bi lakše rješavao zadane poslove a i probleme. Moram naglasiti da ste u jednom dijelu članka kod njenog ispraćaja u mirovinu odlično naveli kako su iza nje ostala velika djela, a to su prije svega njezini tehničari i medicinske sestre, te rad, red i disciplina. Potom da je ovu ustanovu ostavila najurednijom u regiji, educirano medicinsko i nemedicinsko osoblje. Što je sve točno i upravo to i jest moto koji će mene voditi da nastavim njezinim stopama u obavljanju ovog posla vodeći se činjenicom da nešto što funkcionira ne treba mijenjati, već samo raditi na održivosti istog i naravno to nadograđivati. Trenutno što je novost u ustanovi jest primjena BIS-a, odnosno bolničkog informacijskog sustava s kojim se počelo unazad nekoliko prethodnih mjeseci, koji će uvelike olakšati rad a ujedno doprinijeti boljoj uvezanosti sa drugim bolničkim ustanovama u našoj županiji kada je u pitanju povijest liječenja bolesnika i drugih korisnika naših usluga. Jedan od narednih koraka će biti angažman na uvođenju i provedbi sestrinske dokumentacije koja će omogućiti sestrama bolji uvid u tijek provedbe procedura koje su ključne u kvaliteta liječenja bolesnika.

CENTRALNA: KAKVA TREBA BITI OSOBA DA BI RADILA KAO MEDICINSKA SESTRA/ TEHNIČAR?

Smatram da bi svaka osoba radila kao medicinska sestra/tehničar dužna je primjenjivati svoje najbolje stečeno stručno znanje i vještine poštujući načela i prava pacijenta, ali i poštujući etička i stručna načela. Mora biti spremna na cjeloživotno učenje, što znači da edukacija u sestrinstvu i o sestrinstvu mora biti trajna i kontinuirana. Pored toga također je važno je da bude emocionalno zrela i stabilna osoba kako bi se mogla nositi s ljudskim patnjama, te vrlo čestim teškim hitnim stanjima i brojnim drugim zdravstvenim problemima. Poželjno bi bilo da bude vedrog duha, strpljiva, brižna, osjetljiva za ljudske probleme, spremna prihvatiti odgovornost, spremna raditi samostalno ili u timu. Na kraju mora posjedovati jako dobre komunikacijske vještine i biti izuzetno koncentrirana i savjesna osoba u svom radu.

CENTRALNA: KAKO STE SE VI ODLUČILI ZA POZIV MED. TEHNIČARA I KOLIKO GODINA RADITE U STRUCI?

Trenutno dok vraćam svoja sjećanja unatrag od malih nogu mi je bila želja da se bavim ovim poslom. Često sam sakupljao razna upustva za upotrebu iz lijekova, te neke članke iz novina, knjiga i slično i na taj način sam dolazio do određenih informacija koje su se meni u tom periodu činile važnim. Kako je vrijeme odmicalo, naravno u osmom razredu osnovne škole počeo sam sve više razmišljati o ovom pozivu gdje sam dodatno potaknut spletom nesretnih ratnih okolnosti imao priliku susresti se s važnošću medicinskog osoblja, tako da mi je prošlost ostavila prilično upečatljiv trag u formiranju određene vrste ozbiljnosti i odgovornosti u odabiru mog budućeg zanimanja. Kroz ovaj posao naučio sam što znači pomoći i biti potpora ljudima u potrebi. Danas nakon 21 godinu rada u struci s ponosom mogu reći da sam sretan što sam izabrao ovaj poziv i da se ne bi mogao zamisliti u drugoj profesiji.

CENTRALNA: ŠTO JE NAJLJEPŠE A ŠTO NAJTEŽE U ZANIMANJU MED.SESTRE?

Svaka težina koju mi kao medicinari osjećamo u svom radu se izgubi kada postignemo onaj osjećaj kod bolesnika nakon ukazane pomoći s jedne strane na njegovom licu vidite zadovoljstvo, a sa druge strane dobijete zahvalu. To je ono što nas nagrađuje i ohrabruje u našem poslu, a ujedno nas čini ustrajnima da budemo još bolji.

CENTRALNA: KOLIKO JE VAŽAN TIMSKI RAD U VAŠEM POSLU?

Kada je riječ o timskom radu smatram da je veoma važan jer činjenica da turbulentni razvoj kako informacijskih tako i drugih tehnologija nameću nam potrebu za usvajanjem novih znanja koja će omogućiti učinkovito vođenje i upravljanje radnim procesima. Jedna od mogućih metoda za postizanje tih ciljeva jest upravo timski rad. Primjera radi usporedbe, medicinske sestre u zemljama EU naglašavaju, kako je upravo timski rad ključan za lakšu implementaciju novih sustava u radu uvidjevši pri tome: smislenost osobnog rada, svrsishodnost rada grupe, stabilnost, poštenu raspodjelu poslova, privlačnost zajedničkog rada, međusobno povjerenje, uvažavanje, odanost, stručni napredak i na posljetku osobni razvoj. Vodeći se tim smatram da bi ovim načinom rada dopriinijeli lakšem postizanju zajedničkog cilja.

CENTRALNA: PROLAZITE KROZ DOBA PANDEMIJE KAKO ORGANIZIRATE RAD SESTARA, JELI VAM TEŠKO?

Osvrnuo bi se prvo na rad u samom početku pojave pandemije COVID- a koja je kao i u drugim ustanovama zahtijevala izmjenu organizacije i režima rada djelatnika te službi po posebnim uvjetima. Formirali smo stručni tim gdje je vodeći se preporukama od strane SZO izrađena strategija koja nam je olakšala bolje i sigurnije uvjete rada za sve djelatnike a ujedno i bolju skrb za naše bolesnike. Osigurane su određene količine rezervi hrane, lijekova i drugog potrošnog materijala neophodnog u radu za period od minimalno tri mjeseca. Urađena je analiza broja osoblja i utvrđen broj djelatnika koji su mogli raditi u COVID zoni, te edukacija osoblja vezano za zaštitnu opremu. Formirana je COVID zona tj. odjel za liječenje pacijenata sa srednje teškom kliničkom slikom i COVID jedinica intenzivnog liječenja za bolesnike sa teškom kliničkom slikom. Napravili smo plan rotacija djelatnika vodeći računa da se na odjelima ne naruši postojeća kvaliteta rada. Organiziranje rada sestara po posebnim uvjetima nije bilo sasvim jednostavno, jer smo u jednom trenutku imali dosta COVID pozitivnih djelatnika, od toga 48 medicinskih sestara i tehničara, što je bio velik problem održivosti funkcioniranja rada, ali kako je vrijeme odmicalo sve smo se lakše odupirali nastalom valu epidemije. U svemu ovome najvažnije je nam je sačuvati zdravlje djelatnika, a ujedno i štititi najveću dobrobit bolesnika. Pored svih problema medicinske sestre/tehničari ulažu velike napore kako bi osigurali skrb za svakog potrebitog i bolesnog čovjeka koji boluje i od drugih bolesti. S ponosom mogu reći da naše medicinske sestre/tehničari skrb za bolesne i potrebite stavljaju ispred osobne samo održivosti. Također pomoć naših pripravnika nam je uvelike olakšala rad, tako što smo mogli određen broj djelatnika usmjeriti na rad u COVID jedinice.

CENTRALNA: NOVI VAL COVID-a JE PRED NAMA, JESTE LI SPREMNI?

Vodeći se činjenicom da smo iz prethodnog vala izašli kao pobjednici, nadamo se da ova delta varijanta virusa neće biti tako dominantna kao prethodni, ali mi moramo biti spremni boriti se i dalje sa “nevidljivim neprijateljem ” te se nadati iako će pored povećanog broja slučajeva zaraze biti manji broj hospitaliziranih i smrtnih slučajeva. Nadamo se da ćemo sa postojećim brojem djelatnika uspjeti se uspješno oduprijeti i ovom soju virusa.

CENTRALNA: EDUKACIJA JE JAKO VAŽNA, MOŽDA I NAJVAŽNIJA. ŠTO VI PODUZIMATE PO TOM PITANJU. IDE LI OSOBLJE NA EDUKACIJE I SEMINARE?

Kao što kažete edukacija je upravo najvažnija karika u razvoju sestrinske profesije. To je izazov koji je usmjeren na ulaganje u obrazovanje sestara, otvaranje većeg broja radnih mjesta i osnaživanje menadžmenta sestrinske profesije. U novonastaloj situaciji kontinuirana edukacija zdravstvenih djelatnika o primjeni zaštitne opreme i standardnim mjerama zaštite te načinu rada u izolaciji izrazito je važna radi uspješnog funkcioniranja zdravstvenog sustava, kako bi oboljelima bila pružena sva potrebna skrb, te je upravo sestrinski doprinos u suzbijanju pandemije COVID-19 od neprocjenjivog značaja. Obzirom da je COVID- 19 na neki način usporio dosadašnju edukaciju djelatnika i dalje težimo ka tome da se osoblje educira. Konstantno radimo na području vezanom uz poboljšanje kvalitete zdravstvene njege koja je važna za ukupno zadovoljstvo pacijenata zdravstvenom uslugom. Veseli me da trenutno imamo određen broj djelatnika koji studiraju i koji su upisali studij sestrinstva.

CENTRALNA: KOJI SU VAŠI PLANOVI, KAKO POBOLJŠATI ZDRAVSTVENE USLUGE PREMA VAŠIM KORISNICIMA?

Kada govorimo o planovima imam određen broj planova koje želim realizirati, ali izdvojio bi ključne, naravno ne mislim napraviti čuda. Prvenstveno ću se i dalje zalagati da budemo ustanova u kojoj se pacijenti žele liječiti i da radimo na povećanju zadovoljstava pacijenta, naravno uključujući i samu sigurnost pacijenta. Također ču raditi na provedbi kvalitetnih sestrinskih procedura, jer na taj način možemo doprinijeti i poboljšanju zdravstvenih usluga za naše odnosno za sve korisnike naših usluga.

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM