Većina ljetnog cvijeća početkom jeseni završava sa cvatnjom. Kako vaši vrtovi, okućnice i terase ne bi ostali bez cvijeća početak jeseni je pravo vrijeme za sadnju maćuhica.
Jesen je idealna za sadnju maćuhica iako se iste mogu saditi i u proljeće. Jesenska sadnja maćuhica preporučljiva je budući je zemlja još topla i biljke se bolje razviju za zimu te tako u proljeće maćuhice budu bujnije i pune cvjetova.
Maćuhice se uzgajaju kao jednogodišnje ili dvogodišnje biljke. Iznimno su otporne na hladnoću i niske temperature, pa vrtu daju poseban čar i tijekom hladne zime.
Maćuhice možete uzgojiti iz sjemena ili iz presadnica, mada je uzgoj iz presadnica praktičniji i zastupljeniji u široj praksi. Osim toga mnogi vrtni centri u ovo vrijeme nude veliki izbor presadnica maćuhica tako da sami možete odabrati različite boje cvijeta ili složiti određene cvjetne kombinacije.
Sadnju maćuhica je najbolje obaviti uz korištenje namjenskih supstrata, a ako se sadnja obavlja u postojeće tlo, odnosno gredice, onda je prije sadnje potrebno obaviti gnojidbu tla, za što preporučujemo organska gnojiva Biorex ili Frutoorto.
Sadnja se obavlja na razmak između biljaka 15 – 20 cm, a nakon sadnje je potrebno obaviti zalijevanje biljaka, piše Jabuka.tv.
Nakon sadnje, prihrana biljaka se obavlja s odgovarajućim odnosno namjenskim gnojivima, a u tu svrhu preporučamo provjerena gnojiva za cvjetajuće biljke.
Svakako i nakon sadnje biljke potrebno kontinuirano zalijevati, prihranjivati i štititi od bolesti i štetnika. Vrlo bitno kod uzgoja maćuhica je uklanjanje ocvalih cvjetova jer biljka reagira tvorbom novih cvjetnih pupoljaka.
Za uzgoj maćuhica najbolje je odabrati osunčane i djelomično zasjenjene lokacije.
Maćuhice su prikladne u vrtovima, cvjetnjacima i gredicama, na terasama i balkonima, u posudama i košarama, duž staza i drvoreda.
Sve u svemu, maćuhica je cvijet u kojem možete uživati tijekom cijele jeseni i zime.