Petak, 29 ožujka, 2024

Hrvatska nikad nije pobijedila Francusku, hoće li večeras!?

HRVATSKA reprezentacije gost je Francuske u današnjoj utakmici Lige nacija koja će se s početkom od 20:45 igra na Stade de Franceu. Bit će to deseti međusobni ogled Hrvatske i Francuske i nova šansa za Hrvatsku da stigne do prve pobjede protiv aktualnih prvaka svijeta.

Protiv Francuske je Hrvatska dosad igrala devet puta i upisala šest poraza i tri neodlučena ishoda uz negativnu razliku pogodaka 9:20. Posljednji susret, nedavno odigran na Poljudu završio je remijem 1:1.

Prva utakmica na SP-u 1998.

Hrvatska i Francuska su premijeru imali u polufinalu SP-a 1998. godine na stadionu na kojem će se i danas susresti, a domaćin je slavio s 2:1. Hrvatska je povela početkom drugog poluvremena golom Davora Šukera, međutim Francuzi su uzvratili s dva gola Liliana Thurama. Izjednačio je praktički u drugom napadu nakon Šukerovog gola, a potom u 69. minuti još jednom svladao Dražena Ladića.

Bili su to njegovi jedini golovi u 114 nastupa u francuskom dresu. Francuzi su nakon te utakmice pobijedili i Brazil postavši svjetski prvaci, dok je Hrvatska u dvoboju za broncu pobijedila Nizozemsku.

Nakon pariške drame, uslijedila su još dva poraza u prijateljskim susretima 1999. i 2000. Tada svjetski prvaci slavili su u Parizu 3:0 golovima Roberta Piresa (46.), Floriana Mauricea (67.) i Tonyha Vairellesa (73.), a u Zagrebu 2:0 preko Roberta Piresa (23.) i Davida Trezegueta (70.). Nekoliko tjedana nakon zagrebačkog slavlja Francuzi su postali i europski prvaci.

Remi na Euru 2004.

Hrvatska i Francuska su na suprotnim stranama stajale i na EP-u 2004. u Portugalu u susretu B skupine, a završilo je 2:2. Francuzi su poveli autogolom Igora Tudora (22.), a potom je Hrvatska okrenula rezultat preko Milana Rapaića (48-11m) i Dade Prše (52.). Izjednačio je David Trezeguet u 64. minuti. Hrvatska je u Portugalu zapela u skupini, dok je Francuska izgubila u četvrtfinalu od kasnijeg europskog prvaka Grčke (0:1).

Novi ogled uslijedio je u ožujku 2011. godine, a prijateljski susret na Stade de Franceu završio je bez golova.

Najvažnija utakmica

Svakako najvažnija utakmica između hrvatske i francuske vrste igrala se 15. srpnja u finalu Svjetskog prvenstva 2018. u Moskvi, a Francuska je pobijedila s 4:2.

Francuzi su poveli autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, a na 1:1 poravnao je Ivan Perišić u 28. minuti. Novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. minuti iz kaznenog udarca, da bi u nastavku susreta Paul Pogba (59) i Kylian Mbappe (65) doveli Francuze u veliku prednost. Konačnih 4:2 postavio je Mandžukić u 69. minuti.

Identičnim rezultatom, Hrvatska je izgubila i 14. listopada 2020. u Ligi nacija. Hrvatska je povela, imala je i 2:2, no domaćin je na koncu uvjerljivo slavio. Svjetski doprvaci su poveli u 17. minuti golom Dejan Lovrena, no svjetski prvaci su u posljednjih pet minuta prvog dijela okrenuli rezultat preko Antoinea Griezmanna (43.) i autogola Dominika Livakovića (45+1). U 55. minuti je izjednačio Josip Brekalo, no Dayot Upamecano je deset minuta kasnije vratio Francuze u prednost. U 76. minuti je Olivier Giroud realizirao kazneni udarac za 4:2.

U uzvratu na stadionu Maksimir u listopadu 2020. bilo je 2:1 za Francusku. Gosti su poveli već u osmoj minuti susreta preko Griezmanna. U 65. minuti je izjednačio Vlašić, a pobjedu Francuskoj donio je Mbappe u 79. minuti.

Remi na Poljudu

Dvoboj 2. kola skupine 1 elitnog razreda Lige nacija pred više od 30.000 gledatelja na Poljudu igran 6. lipnja je završio 1-1. Francuska je povela u 52. minuti golom Adriena Rabiota, a izjednačio je Andrej Kramarić iz jedanaesterca u 82. minuti.

Slijedi nova utakmica, deseta po redu između Hrvatske i Francuske.