HDZ BiH ponovno potvrđuje svoju apsolutnu dominaciju među hrvatskim biračima u Bosni i Hercegovini, osvojivši impresivnih 356 vijećničkih mandata na lokalnim izborima, prema konačnim rezultatima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH. Iako postoji mogućnost pritužbi sudovima, trendovi jasno pokazuju da HDZ BiH i dalje uživa snažno povjerenje među Hrvatima, dok je HDZ 1990 ostao najveći izazivač.
Unatoč određenim iznimkama u Republici Srpskoj, Hercegbosanskoj županiji i dijelu sjeverne Hercegovine, HDZ BiH zadržava snažan utjecaj u većini hrvatskih općina. Stranke s hrvatskim predznakom osvojile su vijećničke mandate u čak 37 općina, a HDZ BiH vodi s ogromnom prednošću, što potvrđuje njihovu stabilnost i popularnost među biračima. Lokalni izbori, koji često služe kao barometar političkog raspoloženja prije općih izbora, sugeriraju da se na hrvatskoj političkoj sceni nije dogodila značajnija promjena.
Alternativne opcije i oporba
Iako je HDZ BiH neprikosnoveni lider, HDZ 1990 s 62 osvojena mandata pokazuje da postoji potražnja za alternativom. Njihova popularnost raste u općinama poput Livna, Tomislavgrada i Rame, gdje birači traže druge opcije. Hrvatski nacionalni pomak (HNP) i HSS Stjepana Radića također ostvaruju prisutnost u određenim sredinama, dok Hrvatska republikanska stranka (HRS) privlači pažnju s dobrim rezultatima u Grudama i Mostaru.
U Mostaru, HDZ 1990 zauzima treće mjesto, iza HDZ-a BiH i HRS-a, dok su HNP i HSS dominirali u općinama kao što su Kupres i Dobretići. Ovi rezultati pokazuju da postoji fragmentacija unutar hrvatskog političkog prostora, što može omogućiti formiranje novih koalicija i političkih opcija na lokalnoj razini.
Izborno povjerenstvo utvrdilo rezultate, ovo je novih 25 vijećnika u Općinskom vijeću Busovača
Iako manji politički subjekti ostvaruju određeni uspjeh, HDZ BiH i dalje dominira u većini općina, posebice u Hercegovini, Posavini i središnjoj Bosni, gdje imaju stabilnu većinu. Primjeri kao što su Ljubuški, Neum, Široki Brijeg i Čitluk, gdje HDZ BiH osvaja više od 70% glasova, pokazuju snagu njihove baze i kontinuiranu potporu među biračima.
Međutim, u općinama poput Hercegbosanske županije vidljivo je da alternativne opcije mogu izazvati HDZ BiH, što sugerira da bi manji politički subjekti u budućnosti mogli ostvariti ozbiljniji politički utjecaj. Ako se trend rasta manjih stranaka nastavi, HDZ BiH bi se mogao suočiti s izazovom zadržavanja svoje monopolne pozicije.
U zaključku, dok HDZ BiH drži dominantnu poziciju među Hrvatima u BiH, rastući pluralizam unutar hrvatskog političkog prostora ukazuje na moguće promjene u strukturi biračkog tijela. Manje stranke postaju sve relevantnije u određenim sredinama, a njihova prisutnost i privlačnost mogu predstavljati temelje za nove političke koalicije u budućnosti.