spot_img
spot_img
Petak, 29 ožujka, 2024

Europska liga: Kolo prije kraja 15 klubova osiguralo prolaz

Kolo prije kraja natjecanja po skupinama Europske lige 15 klubova je osiguralo ‘euro proljeće’.

Plasman u 16-inu finala najmasovnijeg europskog kupa osigurali su Liverpool, Lazio, St Etienne, Villarreal, Krasnodar, Basel, Tottenham, Schalke, Sparta Prag, Athletic Bilbao, Braga, te Molde, Napoli, Borussija Dortmund i Rapid kojima je to uspjelo i prije zadnjeg kola.

Liverpool je u dvoboju skupine B na Anfieldu pobijedio Bordeaux 2-1 i osigurao nastavak europske priče. Gosti su poveli u 33. minuti golom Henrija Saiveta, no ‘redsi’ su do konca poluvremena okrenuli rezultat golovima Jamesa Millnera (38-11m) i Christiana Bentekea (45+1). U drugom susretu Rubin je pobijedio Sion 2-0 i ostao u igri za prolaz. Uoči zadnjeg kola Liverpool ima devet bodova, Sion osam, Rubin pet bodova, a Bordeaux tri boda. U zadnjem kolu igraju Bordeaux – Rubin, te Sion – Liverpool.

Fiorentina će priliku za prolaz morati tražiti u zadnjem kolu kod kuće protiv Belenensesa nakon što je talijanski sastav odigrao 2-2 na gostovanju kod Basela. ‘Viole’ su doputovala u Basel po pobjedu koja bi joj osigurala plasman u 16-inu finala. Gosti su odlično otvorili utakmicu, vodili su 2-0, no od 26. minute su ostali s igračem manje što je Basel iskoristio, te do kraja dvoboja uspio izjednačiti i izboriti prolaz dalje. Oba gola za talijanski sastav je zabio Federico Bernardeschi (23, 36). Strijelci za Basel bili su Marek Suchy (40) i Mohamed Elneny (74). Isključenje je zaradio Facundo Roncaglia. U drugom susretu Belenenses i Lech su odigrali bez golova, s tim da je domaćin u 36. minuti promašio jedanaesterac, a neprecizan je bio Tiago Silva.

Basel je s 10 bodova osigurao prolaz, Fiorentina je druga sa sedam bodova, dok Belenenses i Lech imaju po pet bodova.

Prolaz u zadnjem kolu tražit će i Monaco koji je kod kuće izgubio od Anderlechta 0-2. Golove za belgijski sastav zabili su Guillaume Gillet (45+1) i Frank Acheampong (78). U drugom susretu iz skupine Tottenham je na gostovanju pobijedio Karabag 1-0 i osigurao ‘euro proljeće’. Pogodak odluke zabio je Harry Kane u 78. minuti. Na ljestvici vodi Tottenham s 10 bodova, Anderlecht ima sedam bodova, Monaco šest, a Karabag četiri boda. U zadnjem kolu sastaju se Anderlecht – Karabag i Tottenham – Monaco.

Drama očekuje i moskovski Lokomotiv. Ruski sastav je kod kuće izgubio od Sportinga 2-4 i posve zakomplicirao situaciju u skupini. U drugom susretu Bešiktaš je pobijedio Skenderbeu 2-0. Uoči zadnjeg kola Bešiktaš vodi s devet bodova, Lokomotiv ima osam, Sporting sedam, a Skenderbeu tri boda. U zadnjem kolu Sporting dočekuje Bešiktaš, a Lokomotiv putuje u Albaniju.

Od Europe se oprostio grčki PAOK. U susretu 5. kola PAOK i Gabala su u Solunu odigrali bez golova. U ranije odigranom susretu Krasnodar je na svom travnjaku pobijedio Borussiju Dortmund 1-0 i osigurao prolaz u drugi krug natjecanja. Jedini pogodak na utakmici postigao je Pavel Mamajev iz jedanaesterca u drugoj minuti utakmice. Borussija je u nastavku susreta tri puta pogađala okvir gola, no nije uspjela izjednačiti. Kolo prije kraja Borussija i Krasnodar vode na ljestvici s po 10 bodova, PAOK je treći s četiri tri boda, a na začelju je Gabala s jednim bodom.

Ispao je i škotski prvak Celtic. U dvoboju A skupine Ajax je u Glasgowu pobijedio Celtic 2-1 i produžio nadu u prolaz. Domaćin je poveo u 4. minuti golom Calluma McGregora, izjednačio je Milik u 22. minuti, slavlje Nizozemcima donio je Černy u 88. minuti. U drugom susretu Fenerbahče je na gostovanju pobijedio Molde 2-0 i također ostao u igri za prolaz. Pobjedu Turcima donijeli su Fernandao (69) i Ozan Tufan (85).

Molde je i prije ovog kola osigurao prolaz i vodi na ljestvici s 10 bodova, Fenerbahče je drugi s osam bodova, Ajax ima šest, a Celtic dva boda. U zadnjem kolu sastaju se Ajax – Molde i Fenerbahče – Celtic.