spot_img
spot_img
Petak, 19 travnja, 2024

Dodjela koncesija ubrzala bi gradnju autoputa na Koridoru 5c

Finansiranje izgradnje autocesta od akciza na gorivo najjeftiniji je model ulaganja u infrastrukturu. No, Bosna i Hercegovina ne može sebi priuštiti ni ovaj model, usprkos pritiscima međunarodnih financijskih institucija koje žele osigurati više milijunske kredite.

Bosna i Hercegovina je prije deset godina mogla dati koncesiju na kompletan Koridor 5c, bilo je zainteresiranih, urađena je studija. No, ideja je izdahnula jer su nadležnosti države prenesene na entitete, točnije, formirane su Autoceste u oba entiteta.

Na čelu Vijeća ministara tad je bio Adnan Terzić, koji je, paradoksalno, sad direktor Autocesta Federacije. Kaže, ideja je tad bila isplativa, danas je BiH prezadužena i ima 900 milijuna eura kredita koji milijuni od akciza na gorivo ne mogu pokriti. “Dosad je u Koridor 5c uloženo oko milijardu i 500 milijuna maraka”, navodi on.

Novac uložen, a sve vlasti ukupno dosad izgradile su trećinu od planiranih 337 kilometara. Rok za izgradnju je 2020., a da bi se to postiglo mogla bi nas spasiti dodjela koncesija jer bismo do tog roka uradili ono što nismo uspjeli za proteklu deceniju. To je ideja koju podržava državni ministar komunikacija i saobraćaja Ismir Jusko. Tvrdi, Koridor 5c je samofinancirajući, a investitori čekaju u redu.

“Sjedio sam prije deset dana s direktorom kompanije China Energy, s predstavnicima kompanija iz Turske, Italije, Amerike. Svaka od tih kompanija ponaosob je spremna finasirati rad na Koridoru 5c”, ističe Jusko.

Pitanje je da li su te kompanije spremne razgovarati s entitetima, jer je raspisivanje međunarodnog tendera isključivo njihova nadležnost. Zašto nema niti jedne koncesije – u entitetskim ministarstvima kažu: nema investitora koji ispunjavaju uvjete. Entiteti, pak, mogu pregovarati o eventualnoj koncesiji, no država se, ipak, pita.

“Nažalost, imamo različite nivoe vlasti i ne možemo sami donositi odluke. Mnoge druge stvari moraju proći kroz Parlament i Vijeće ministara, a tu imamo prilične opstrukcije”, kaže ministar saobraćaja i veza RS-a Nedžo Trninić.

Priča o opstrukcijama i nadležnostima može se zauvijek vrtjeti u krug. Tako imamo Komisiju za koncesije BiH koja dosad nije imala nijedan zahtjev u proteklih 15 godina. Komisija je regulatorno tijelo, a koncesiju dodjeljuje Vijeće ministara i ministarstva uz odobrenje Parlamenta BiH.

“Nemamo jedinstveni registar koncesija. Nigdje ne možete doći do podataka koliko je bilo koncesija i pod kojim uvjetima u BiH. To je antipolitika koncesionarstva”, ističe predsjednik Komisija za koncesije BiH Hamed Mešanović.

U BiH ima 14 institucija za koncesije koje plaćaju građani. Umjesto na autoputove, koncesije se daju na prirodne resurse. Posebno u entitetima. Te resurse uskoro neće nitko ni vidjeti, ako se ne promijeni nešto na karti paneuropskog projekta, teško da će nam itko doći zakrpljenim cestama i autoputovima kojih nema.

Zenit.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM