Petak, 19 travnja, 2024

Dobra predstava Zrinjskog! S velikim optimizmom se ide u Kišinjev

Nogometaši Zrinjskog odigrali su sjajnu utakmicu protiv moldavskog Sheriffa u prvoj utakmici 1. pretkola Lige prvaka. Na Stadionu pod Bijelim Brijegom pred 6.000 navijača završilo je 0:0

Zrinjski je agresivno ušao u susret i prvu veliku priliku je dočekao već u 2. Minuti. Tičinović i Ćorluka su probili po desnoj strani, u šesnaestercu se traži Bilbija koji puca iz prve, ali pored gola.

Nakon toga uslijedio je period bez većih uzbuđenja i neke smislene igre jer su obje momčadi dugim loptama tražili napadače što nije davalo nikakvog rezultata.

U 14. minuti Savić ruši Badoloa, a sudac Maresca mu odmah pokazuje žuti karton. Nakon ubačaja, Radeljić nije dobro primio loptu te ona odlazi u gol aut. U sljedećem napadu Plemića Tičinović je oprobao udarac, ali puca preko gola.

Šerif je zaprijetio u 20. minuti kada je Guedes ostao sam na desnoj strani, uputio prizemni ubačaj, ali Magdić je bio na pravom mjestu i otklanja opasnost.

Moldavci su preuzeli inicijativu i imali posjed, a Jakirović vjerojatno i naredio svojim igračima da prepuste loptu gostima jer je Šerif kontraška momčad i igrom nisu stvarali opasnost po Čondrića.

U 31. minuti Ćorluka ubacuje, ali Jukić ne uspijeva doći do lopte. Ipak ta situacija je podigla atmosferu na rasprodanom Stadionu pod Bijelim Brijegom što je i igračima Zrinjskog dalo dodatnu energiju.

U 34. Jukić nakon kombinacije iz auta puca s ruba šesnaesterca, ali njegov udarac je dirao jedan igrač moldavskog kluba te lopta odlazi u korner.

Prelako je Maresca dijelio žute kartone igračima Zrinjskog, a u 36. minuti ga je zaradio i Sučić te su oba zadnja vezna već u ranoj fazi utakmice bila kartonirana čime sigurno Jakirović nije bio zadovoljan.

Finiš prvog poluvremena je protekao bez većih uzbuđenja te se s 0:0 otišlo na odmor, ali je mostarska publika mogla biti zadovoljna jer Zrinjski nije bio u podređenom položaju nad favoriziranim Šerifom. Štoviše, Plemići su imali i najbolju priliku, onu Bilbijinu s početka susreta.

Jakirović je već na poluvremenu bio primoran uraditi izmjenu. Izašao je Sučić, a ušao Kamenar. Vjerojatno se nije radilo o ozljedi već strateg Mostaraca nije želio riskirati s dva zadnja vezna koji imaju žute kartone.

Početkom drugog dijela Zrinjski je ponovno svjesno prepustio posjed Moldavcima i čekao priliku iz kontre. Dočekao ju je u 49. minuti kada Plemići uzimaju loptu, te je dosuđen prekršaj u opasnoj zoni za domaćine. Iz slobodnjaka s nekih 28 metara, Bilbija je pucao pred gola.

U 56. minuti zaprijetio je Zrinjski iz auta. Dug ubačaj u šesnaesterac, Savić glavom prosljeđuje loptu na drugu vratnicu, a Jukić malo kasni.

Jukić je bio posebno inspiriran na večerašnjem susretu te se stalno nalazio u prilikama te je dvije minute kasnije oprobao udarac u bliži kut, ali trese samo vanjsku stranu mreže.

U 60. minuti brutalan start Oattare nad Barišićem gdje je branič Zrinjskog na kraju i dobro prošao jer je mogao doživjeti ozbiljnu ozljedu. Maresca Šerifovom igraču daje ‘samo‘ žuti karton što je razbjesnilo Čondrića koji je također požutio zbog prigovora.

U 71. minuti Jakirović radi trostruku izmjenu; Jukića mijenja Mandića, Zlomislić Savića, a Memija Bekića.

U 82. minuti Šerif je imao svoju najbolju priliku kada je Badolo dobro pucao s 20-ak metara, ali na sreću njegov snažan udarac odlazi pored vratnice.

U 87. minuti Kyabou je napravio oštar prekršaj nad Bilbijom i zaradio žuti karton, ali je prekinuo opasnu polukontru Zrinjskog.

Šerif se u finišu povukao i očito su bili zadovoljni rezultatom u Mostaru, ali ni Zrinjski razumljivo nije želio previše riskirati.

Maresca je susret produžio za čak 9 minuta jer se nešto duže ukazivala medicinska pomoć Barišiću i kasnije Bilbiji.

Ali i tih 9 minuta je prolazilo u mirnijem tonu, a tek je atmosferu podigao korner Zrinjskog u 4. minuti nadoknade iz kojeg se ništa opasno nije dogodilo. Ipak, u 99. minuti, praktički u zadnjim sekundama, Čondrić je obranio čist zicer gostiju te je završio 0:0.

Mostarski navijači mogu biti zadovoljni predstavom svog tima jer Zrinjski ne samo da je bio ravnopravan protivnik Moldavcima već je i većim dijelom susreta bio bolja momčad.

Pokazali su Plemići veliku požrtvovnost i zalaganje u večerašnjem susretu koji se igrao u teškim uvjetima mostarske vrućine.

Momčad Sergeja Jakirovića s velikim optimizmom može ići u Kišinjev na uzvrat za tjedan dana. Šteta samo što više ne važi pravilo gola u gostima, jer bi Zrinjski, s obzirom na igru Šerifa, s jednim golom na gostovanju bio nadomak prolaska.

Podsjetimo, UEFA je donijela odluku da se uzvrat igra u glavnom gradu Moldavije Kišinjevu, a ne u Tiraspolu (odakle je Sheriff) zbog blizine s ukrajinskom granicom.