Utorak, 23 travnja, 2024

Dinamo prosuo pobjedu protiv Shkupija, Zrinjski srušio Tiranu

U prvoj utakmici 2. pretkola nogometne Lige prvaka Dinamo je protiv prvaka Sjeverne Makedonije Shkupija u Maksimiru odigrao 2-2 (1-1).

Goste je u prednost doveo Queven (25.), poravnao je kapetan Dinama Arijan Ademi (44.), da bi vodstvo domaćima donio Bruno Petković (86.), ali konačnih 2-2 postavio je Renaldo Cephas (89.).

Bila je to siromašna utakmica u kojoj Dinamo nije uspijevao probiti čvrstu obranu Shkupija. Protok lopte kod momčadi Ante Čačića bio je vrlo spor, pa su gosti lakoćom zatvarali sve prilaze svom golu.

S druge strane, Shkupi se orijentirao na pokušaje iz protunapada, a jedan takav je sredinom prvog poluvremena donio i rezultat, javlja Hina.

Alvarez je poslao dugu loptu sa svoje polovice prema Dinamovom kaznenom prostoru, Mišić se u pokušaju raščišćavanja situacije sudario s Teophile-Catherineom, a tu pomutnju u obrani domaćih iskoristio je Queven koji je utrčao iz drugog plana te prebacio Livakovića.

Dinamo je do poravnanja stigao u samoj završnici prvog poluvremena i to uz veliku dozu sreće. Moharrami je uputio centaršut s desne strane, Petković je bio kratak, ali iza njegovih leđa skočio je Ademi i udario glavom loptu u tlo. Ona se odbila u čudnom luku te postala neuhvatljiva za Naumovskog završivši u samom gornjem lijevom kutu njegovih vrata.

U drugom poluvremenu trener Dinama Ante Čačić pokušao je razbuditi momčad uvođenjem Oršića i Baturine, no Dinamo je tek sporadično prijetio gostujućem golu.

Kada je Petković u 86. minuti ipak zatresao mrežu Shkupija i doveo Dinamo u vodstvo činilo se kako će hrvatski prvak s prednosti na uzvrat u Skoplje, no ta je prednost trajala samo tri minute.

Do vodećeg pogotka Dinamo je stigao slučajno, Oršić je glavom spustio loptu za udarac Ademija sa 13-14 metara, no ovaj je vrlo loše zahvatio loptu, pa je ona završila u nogama Petkovića koji se nalazio na šest metara od gola. Napadač ”Modrih” smirio je loptu i pogodio nebranjeni dio vrata jer je Naumovski bio izvan pozicije očekujući opasniji udarac Ademija, piše Hine.

Samo tri minute nakon postignutog pogotka Dinamo je primio gol nakon serije obrambenih grešaka. Gjorgiev je nadskočio Perića na 30-ak metara od Dinamovog gola, na loptu je krenuo Cephas koji je do nje stigao prije istrčalog Livakovića i pogodio nebranjenu mrežu za konačnih 2-2.

Uzvrat je za tjedan dana u Skoplju.

Zrinjski srušio Tiranu

Nogometaši Zrinjskog pobijedili su 1:0 Tiranu u prvom susretu 2. pretkola Konferencijske lige igranom u utorak navečer na stadionu Selman Stërmasi u Tirani.

U uvodnim minutama susreta albanska momčad praktički nije mogla prijeći centar, a pritisak Zrinjskog ubrzo se isplatio.

Nakon jednog prekida Limaj udara Jukića, a sudac s Cipra pokazuje na ”bijelu točku”. Siguran realizator u 12. minuti bio je kapetan Nemanja Bilbija i ispostavit će se da je to bio pobjedonosni pogodak.

Tirana je nakon primljenog pogotka bolje zaigrala i preuzela inicijativu na terenu, no Zrinjski im je ponovno zaprijetio u 23. minuti kada je vratar Bekaj obranio udarac Bilbije.

Deset minuta kasnije Ćorluka je ubacio loptu, a Tičinovićev udarac iz neposredne blizine brani Bekaj.

Tirana je svoju najopasniju priliku imala u 40. minuti kada je dobar ubačaj nisu iskoristila dva domaća igrača koje je sam ”riješio” Čondrić.

Domaćini su na početku drugog poluvremena bolje zaigrali, no ništa konkretnije nisu uspjeli pred vratima bh. prvaka.

Tičinović je u nastavku imao dvije dopre prilike, no nije ih uspio iskoristiti. Jukić je u 71. minuti dobro pucao glavom, no Bekaj je ponovno intervenirao.

U 95. minuti mogao je Zrinjski s dvostruko većom prednosti putovati kući. Sijevnula je kontra Mostaraca, Mario Ćuže se našao ”oči u oči” s domaćin vratarom, no Bekaj je sjajno obranio.

Pobjednik ovog dvomeča u 3. pretkolu igrat će s boljim iz dvoboja kazahtanskog Tobola i gibraltarskog Lincoln Red Impsa.

Uzvrat je za devet dana u Mostaru.

Zanimljivo, ovo je bila prva pobjeda i prvi postignuti pogodak Zrinjskog u trećoj europskoj utakmici ove sezone. Podsjećamo, u prvom pretkolu Lige prvaka ”Plemići” su u Mostaru s moldavskim Sheriffom odigrali 0:0, a u uzvratu izgubili 1:0.