Nestabilnost na svjetskom tržištu kave postala je stalna pojava, a cijene ovog omiljenog napitka mogle bi porasti za čak 25 do 30 posto u narednoj godini.
Prema pisanju Večernjeg lista BiH, razlog za novo poskupljenje, kako tvrde svjetski analitičari, tako i domaći stručnjaci, leži u nepovoljnim vremenskim uvjetima koji će negativno utjecati na žetve u Brazilu i Vijetnamu. Mitar Samardžija, direktor tvrtke “Bom impeks”, čiji je najpoznatiji brend OM kava, za Nezavisne novine ističe da su cijene sirove kave od početka studenog zabilježile značajan porast.
Poskupljenje od 200 posto u tri godine
„Na njujorškoj burzi cijena je porasla za više od 36 posto, dosegnuvši 326,15 USD po funti, dok je na londonskoj burzi robusta kava porasla za 26,5 posto, s 4.340 USD na 5.488 USD po toni. Dugoročno gledajući, situacija je još dramatičnija: cijene su se od studenog 2021. povećale za 214 posto u New Yorku i 384 posto u Londonu“, pojašnjava Samardžija.
On dodaje da su ove promjene rezultat kombinacije globalnih faktora, uključujući smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, niske zalihe u europskim skladištima i rastuće troškove transporta.
„Takvi uvjeti stvaraju pritisak na cijene, koje će, ako se stabiliziraju na trenutačnim razinama, neminovno dovesti do povećanja maloprodajnih cijena. Održavanje sadašnjih cijena sirove kave izravno utječe na cijeli lanac opskrbe, što prilagodbu na razini krajnjih potrošača čini neizbježnom“, rekao je za Nezavisne novine, dodajući da se tvrtka suočava s ozbiljnim izazovima, ali da ostaju posvećeni održavanju stabilnosti isporuka i minimiziranju utjecaja ovih poremećaja na kupce.
„Naša misija je očuvanje kvalitete proizvoda i povjerenja potrošača, čak i u ovim nesigurnim vremenima“, naglasio je Samardžija, dodajući da ovo stanje nije samo pitanje prilagodbe tržišta, već globalna kriza koja zahtijeva suradnju svih aktera u lancu.
Da su nove cijene neizbježne, potvrđuje i Dragan Grbić, glavni pržioničar u tvrtki „Caffemio“.
„Na postojeća poskupljenja najavljeno je još 30 posto zbog klimatskih uvjeta u Brazilu i Vijetnamu, koji su najveći proizvođači kave na svijetu, a od njih uvozimo najviše kave“, rekao je Grbić za Nezavisne novine, dodajući da će se to sigurno odraziti i na naše tržište, gdje se trenutačno pola kilograma kave prodaje za oko 10 maraka ili više.
Prema podacima UIO BiH, tijekom 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 17,9 milijuna kilograma kave u vrijednosti od 157.085.398 KM, dok je u istom razdoblju prošle godine uvezeno 18,2 milijuna kilograma, ali uz znatno nižu vrijednost od 129.591.117 KM.
Inače, ukupna svjetska proizvodnja kave sastoji se od 70 posto arabice i 30 posto robuste.