Blagdan svete Katarine, koji se slavi 25. studenoga, tradicionalno označava prijelaz iz jeseni u zimu. Za mnoge, ovo je i početak božićnih priprema, kada se pjevaju prve božićne pjesme i razmišljanja o nadolazećim blagdanima počinju sve više okupirati misli.
Jedan od poznatih meteoroloških izreka vezanih uz ovaj datum glasi: „Sveta Kata, snijeg na vrata“. Iako snijeg nije zajamčen, često upravo u ovo doba godine dolazi do prvih jačih zahlađenja, što u narodu izaziva povezanost blagdana svete Katarine s početkom zime. I bez snijega, svetica koja nosi ovo ime ostaje simbol hrabrosti i odlučnosti.
Legenda o sv. Katarini Aleksandrijskoj
Sveta Katarina Aleksandrijska, čija se smrt i mučeništvo danas slave, bila je mlada i izuzetno obrazovana žena iz Aleksandrije. U 4. stoljeću, tijekom vladavine cara Maksimina II, Katarina se suprotstavila njegovim pokušajima da uništi kršćanstvo. Car je okupio najbolje filozofe toga doba kako bi je odvratio od vjere, no ona ih je nadmašila svojom mudrošću i znanjem, zbog čega su svi filozofi pogubljeni.
Zbog svog odbijanja da odustane od vjere, Katarina je bačena u tamnicu, gdje je mučena glađu, ali joj je prema legendi pomoć dolazila od anđela. Tijekom zatvora obratila je i carevu suprugu, koja je prihvatila kršćanstvo. Kad je car saznao za to, postao je još više bijesan i naredio je da svi kršćani budu pogubljeni, osim Katarine, kojoj je ponudio brak pod uvjetom da se odrekne svoje vjere. Katarina je odbila i ovu ponudu, čime je sama sebi potpisala smrtnu presudu.
Mučenje i mučeništvo
Katarini je najprije pripremljena sprava za mučenje – kotač s oštrim bodežima. Međutim, legenda kaže da je plamen s neba uništio kotač, a Katarina je na kraju pogubljena odrubljivanjem glave. Iz njezine krvi, kako se priča, niknule su ruže, a njihov miris proširio se po cijelom svijetu, simbolizirajući čistoću i nevinost.
Nakon smrti, anđeli su prenijeli njezino tijelo na planinu Sinaj, gdje je u 6. stoljeću izgrađen Manastir svete Katarine, koji i danas postoji.
Simbolika svete Katarine
Sveta Katarina se često prikazuje u umjetnosti s krunom na glavi, simbolizirajući njezinu kraljevsku čast, a u ruci drži palmovu granu, znak mučeništva. Često je i s knjigom, što odražava njezinu obrazovanost, a poznata je i scena na kojoj drži kotač s bodežima ili prsten, koji simbolizira njezinu “zaruku” s Kristom, jer je prema tradiciji Katarina posvetila svoj život Bogu i Krist je bio njezin zaručnik.
Sveta Katarina u našim krajevima
Sveta Katarina posebno je štovana u našim krajevima. Zaštitnica je mnogih gradova, uključujući Grude, Ljubuški i Kreševo. U mnogim obiteljima, koje slave imendan Katarine, Kate i Katicu, ovaj dan nosi poseban značaj.
Zaključak
Blagdan svete Katarine nije samo dan za čestitanja, već i prilika za razmišljanje o hrabrosti, vjeri i postojanosti u suočavanju s izazovima. Njezina legenda nas podsjeća da, bez obzira na teškoće, uvijek treba ostati odan svojim uvjerenjima i biti hrabar u suočavanju s životnim iskušenjima.
I dok 25. studenoga možda ne donese snijeg, neka nam ovaj dan donese snagu i hrabrost, baš kao što je svetoj Katarini pomoglo u njezinoj borbi za vjeru. Sretan imendan svim Katarinama, Katama i Katicama!