U BiH umire dvostruko više novorođenčadi nego u Europi

162

U našoj zemlji prošle godine je zabilježena rekordna smrtnost u Europi. Na 100.000 stanovnika u Federaciji BiH, naime, umrle su 952,2 osobe, što je za trećinu više u odnosu na podatke iz susjedne Hrvatske, gdje je na ovaj broj stanovnika umrla 713,21 osoba, a u EU 738,16!

Navedeno je to u izvještaju pod nazivom Zdravstveno stanje stanovništva i zdravstvena zaštita u FBiH za prošlu godinu, koji je sačinio Zavod za javno zdravstvo FBiH i koji tek treba biti objavljen.

Idućeg mjeseca ovaj izvještaj bit će dostupan predstavnicima vlasti, koji bi o njemu trebali raspravljati. Prema podacima iz dokumenta, svaki drugi stanovnik u FBiH umire od bolesti srca i krvnih sudova, a svaki peti od malignih neoplazmi.

Izvještaj pokazuje da je u FBiH u odnosu na 2010. godinu stopa mortaliteta povećana, jer je tada bila 876,2. Također, brojke pokazuju alarmantno stanje kada je riječ i o dojenačkoj smrtnosti, koja je dvostruko veća od prosjeka zemalja Europske unije. U Federaciji BiH, naime, dojenačka smrtnost prošle godine iznosila je 7,7 na 1.000 rođene djece. Taj postotak u EU je u padu, pa je s prijašnjih četiri spušten na 3,5 posto.

U 2016. godini umrlo je 155 beba. U ovoj godini registrirano je 19.156 živorođene djece, što u odnosu na godinu ranije pokazuje pad broja rođenih beba za 1,04 posto – pokazuju brojke. Vodeći uzrok smrti dojenčadi bio je zbog problema s disanjem, zbog nezrelosti pluća (respiratorni disters) s udjelom od 14,8 posto.

Smrtnost beba velika je bila i zbog poremećaja koji su uslijedili zbog kraće trudnoće ili male težine novorođenčadi, čak 11,6 posto. Usljed gušenja umrlo je 7,1 posto beba, a 5,2 posto usljed srčanog zastoja.

Zabrinjavajuće je visok postotak smrti beba koje su se tijekom rođenja zarazile bakterijama u bolnicama. Prema izvještaju, od broja umrle novorođenčadi, 4,5 posto njih umrlo je od sepse. Prošle godine zabilježen je i jedan od najvećih negativnih prirodnih priraštaja u zemlji, odnosno jedna od najvećih razlika između broja umrlih i rođenih. Crne brojke pokazuju i da je prirodni priraštaj u FBiH nepovoljan i iznosi 0,9 posto.

Prema podacima iz izvještaja, situacija nije dobra ni kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti stanovništva. U izvještaju je navedeno i da je FBiH daleko ispod prosjeka kada je riječ o broju kreveta za bolesnike. Tako u Federaciji BiH na 100.000 stanovnika ima samo 370 bolničkih postelja. U Hrvatskoj je stanje znatno bolje te raspolažu sa 591 krevetom i iznad su Europskog prosjeka koji je 554 kreveta, što je potrebno na 100.000 stanovnika.

U bolnicama u FBiH prošle godine su liječena 211.984 pacijenta – pokazuju podaci.

Prethodni članakKrišto predsjedavajuća Predstavničkog doma PSBiH narednih osam mjeseci
Sljedeći članakNetom kruži super trik kako se na plaži osigurati od krađe

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime