Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Rukometaši BiH razbili Fince i stigli na korak do Europskog prvenstva

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u tuzlanskom Mejdanu u okviru 4. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo selekciju Finske rezultatom 31:19 i tako stigla na korak do prvog, povijesnog plasmana na ovo natjecanje.

Naši rukometaši su pred 4.000 domaćih navijača vodili od samog početka utakmice, a Finci su držali priključak samo u prvih desetak minuta.

Nakon jednog perioda bez golova, BiH se na krilima Nikole Prcea odlijepila na četiri gola prednosti. Igralo se potom gol za golom, a golovima Prcea i Terzića bh. selekcija se odvojila na šest golova prednosti uoči odlaska na odmor (16:10).

I u nastavku susreta BiH je dominirala, a 15 minuta prije kraja meča bilo je čak devet golova prednosti za naši tim. Posebno raspoložen u tom periodu igre bio je Dino Hamidović.

Uslijedilo je nekoliko promašaja s obje strane, a onda Malinović i Hamidović ponovo sjajno pogađaju te mirno privode utakmicu kraju

U drugom meču naše grupe Češka je ostvarila pobjedu u Bjelorusiji rezultatom 26:24 i tako im se revanširala za nedavni poraz na domaćem terenu.

Igračem utakmice proglašen je Hamidović, koji je bio i najbolji strijelac utakmice, a zanimljivo da igra u BiH za ekipu Gračanice.

Češka i BiH nakon današnjih pobjeda dijele prvo mjesto tabele s po tri trijumfa i jednim porazom. Bjelorusija je treća s dvije pobjede, dok je Finska na posljednjem mjestu i bez bodova.

Za plasman na Euro nam je potrebna još jedna pobjeda, a moguće je da će biti dovoljan i jedna bod. Na Europsko prvenstvo će se plasirati po dvije najbolje plasirane ekipe iz grupe te četiri najbolje trećeplasirane.